Daima Milletin Sinesinde

Daima Milletin Sinesinde
Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 78. yıl dönümünde Atatürk'ün yüksek karakterini ve eşsiz mücadelesini "Daima Milletin Sinesinde" başlıklı yazısında değerlendirdi.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu / Analiz

Orta halli bir ailenin dördüncü çocuğuydu. Babası Ali Rıza Efendi, Aydın Söke taraflarından gelen Kocacık Yörüklerindi. Dedesi, Kırmızı Hafız Efendi diye tanınan Ahmet Efendi’dir. Annesi Zübeyde Hanım Sofuzade ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır. Zübeyde Hanım’ın ataları Karaman’dan Rumeli’ye gelen Yörük gruplarından olup Konyarlar adıyla anılırdı. Fatma, Ahmet ve Ömer’den sonra doğmuştu. Kendinden önceki üç kardeşi aslında önlenebilir hastalıklardan hayatını kaybetmişti. Geriye küçük kardeşi Makbule ile o kalmıştı.

EN ZOR ŞARTLARDA İNSANÜSTÜ GAYRET GÖSTERDİ

Babasını çocuk yaşta kaybedince yatılı okullarda okuyarak tahsil hayatını tamamladı. Göreve başladıktan sonra ülkenin her yanında hizmet etti. En zor şartlarda bile görevini başarıyla tamamlamak üzere insanüstü bir gayret gösterdi. Başardı da. Savaştığı cephelerin hepsinde liderliği ve kahramanlık hikâyeleri anlatılır oldu.

Memleketin makûs talihini değiştirmek için milletin azim ve kararlılık sahibi olmasını sağladı. Milletin meclisini kurdu ve temsilcileri eliyle bağımsız bir devlet kurmasına öncülük etti. Aynı Meclis tarafından Gazi ilan edildi, Reis-i Cumhur seçildi, Atatürk soyadına layık görüldü.

BİR AN OLSUN MİLLETİN SİNESİNDEN AYRILMADI

Savaşlarda gösterdiği azim ve kararlılığı hayal ettiği Türkiye’yi kurarken de gösterdi. Ülkesini medeniyetin zirvesine çıkarma hayalini halkına anlattı, onların desteğini alarak aklındakileri hayata geçirdi. Tarihte eşine az rastlanır bir şekilde bir an olsun milletinin sinesinden ayrılmadı, kendini tecrit etmedi, hep onlarla beraber oldu, hep onların içinde yer aldı. En büyük mutluluğu onlarla birlikte olduğu zamanlarda yaşadığını pek çok kez söyledi. Bu milletin bir ferdi olmak en büyük iftiharıydı. Cumhuriyetin onuncu yıl kutlamaları için hazırlanan bütün övgü dolu pankartları bir kenara koydurdu, tek bir şey kalmasına izin verdi: “Atatürk bizden biridir”.

 

Bir Türk gencinin azmi, kararlılığı ve çalışması sayesinde nelere gelebileceğini gösterdi. Kendinden sonrakilere bıraktığı en önemli miraslardan biri herkesin kabiliyeti ölçüsünde her yere gelebilmesiydi. Onun getirdiği fırsat eşitliği sayesinde milletin çocukları devletin en üstünde yer alabilmektedir.

Her "On Kasım'da saat dokuzu beş geçe" milyonlarca insan can-ı gönülden saygısını gösteriyorsa,  O hala milletinin sinesinde yaşıyor demektir.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş