Danıştay’dan devlet nişanlarında Atatürk kararı

Danıştay’dan devlet nişanlarında Atatürk kararı
Türkiye Kamu-Sen’in devlet nişanlarında Atatürk silueti ve T.C. ibaresinin kaldırılmasına yönelik açtığı dava sonuçlandı. Danıştay, Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenlemeyi iptal etti.

Türkiye Kamu-Sen’in devlet nişanlarında Atatürk silueti ve T.C. ibaresinin kaldırılmasına yönelik açtığı dava sonuçlandı. Danıştay’ın kararına göre Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenleme iptal edildi. 2013 yılı Kasım ayında dönemin hükümetinin aldığı kararla Türkiye Cumhuriyeti’nin “ilişkilerin geliştirilmesine katkıları” nedeniyle yabancılara verdiği en bü- yük üç nişan olan Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nın şekilleri değiştirilmiş, nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve T.C. yazısı kaldırılmıştı. Türkiye Kamu-Sen, T.C. ibaresi ve Atatürk siluetinin kaldırılmasına tepki göstermiş, yapılan bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi doğrultusunda Danıştay’a baş- vuruda bulunmuştu. Türkiye Kamu-Sen’in iptal istemiyle Danıştay’a açtığı davada karar verildi. Danıştay 10’uncu Dairesi verdiği kararla nişanlardaki Atatürk siluetinin kaldırılmasının anayasal hükümler karşısında eksik bir düzenleme olduğuna hükmederek, “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği”nin 6’ncı maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin bölümünde “Atatürk kabartması”na yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmın iptaline karar verdi.

Kimlere veriliyor

Devlet Nişanı ve Cumhuriyet Nişanı Türkiye Cumhuriyeti ile mensup oldukları devlet arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesini ve milletlerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan yabancı ülke vatandaşlarına veriliyor. Liyakat Nişanı ise Dışişleri Bakanlığı ile Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu’nun görüşleri alınarak ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun onayı ve cumhurbaşkanının tevcihiyle ilim ve sanat alanlarında Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda tanıtılması ve yüceltilmesini sağlayan yabancılara veriliyor

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.