Darbe mi? Alın darbenizi!

A+A-
Altemur KILIÇ

MGK toplantısından sonra genel izlenim, daha doğrusu verilmek istenen genel izlenim, Ordunun da  “AKP-DTP Açılımına”  destek verdiği idi. Özellikle  “açılımcılar”  bildiriyi, böyle algıladılar! 24 Ağustos tarihli yazım tanık; ben öyle anlamamıştım.  “Bekleyelim”  demiştim ve eklemiştim;  “Genelkurmayın bu iddialar, yorumlar üzerine, hemen doğrulama veya yalanlama yapması beklenemezdi. Önce, acaba toplantıda AKP açılımı, ayrıntıları, doğru ve tam olarak anlatıldı mı? Anlatıldı ise, bu anlatımda, özellikle, Anayasa değişikliğiyle Türklük kavramının ortadan kaldırılmasına askerler tepki göstermediler mi? Benim bildiğim askerler TÜRKLÜK mefhumunun yorumlanmasına bile şiddetle karşıdırlar, içtikleri anda ters düşer!” Haklı çıktım. Genelkurmay Başkanı, Ordunun bu konudaki düşüncesini ve tepkisini belirtmek için en münasip zamanı beklemişti ve nitekim 26 Ağustos’ta,  “Büyük Taarruzla” başlayan, 30 Ağustos’ta Zaferle sonuçlanan,  “zaferler haftasında, ” Açılım “ konusunda TSK’nın görüşünü açık seçik belirtti. Bunlar, AB-AKP-DTP kriterleri değil, Türk milletinin kriterleri... ” Açılımcılara “ ağır şamar; muhatapları, anlamı belli...

Nalıncı keserleri
Bazıları şimdi bu mesajı, “nalıncı keseri”   gibi, kendilerine göre yontuyorlar... AKP Grup Başkan vekili Bekir Bozdağ, “açılıma tam destek” olarak yorumladı... “Burada Sayın Genelkurmay Başkanı’nın söylediği sözlerin hepsine biz de katılıyoruz. Kırmızı çizgileri zaten Anayasa koymuş” dedi. Mehmet Barlas bile, bu ikiyüzlülüğe tahammül edememiş “Aynı sözleri muhalefet söyleyince öfkelenen ama Genelkurmay Başkanı söyleyince  “Biz de böyle    düşünüyoruz”  diyen bir iktidar örneği var önümüzde “ diyor! Ancak iktidarın asıl tepkisi, yorumu, herhalde önümüzdeki Perşembe günü, Başbakan Erdoğan’dan ” ulusa seslenişinde “ gelecek! Bakalım.          O da “var mı bize yan bakan” diye rotasını değiştirecek mi? Bu arada, AKP’ye       dümen kırmış bazı medya gruplarının ve yazarlarının rota değiştirecekleri, belli        oluyor!
Bazı köşe yazarları, “Ordu bu işe neden karışıyor”açılım “üzerine neden vesayet koyuyor” diye yazacaklardır. Başbuğ, eğer  “açılımı destekliyoruz” deseydi, siyasete böyle karışması övülecek, onlar için, Hilmi Özkök gibi “liberal, demokrat kahraman” olacaktı... Ama ” Ordu siyasete karışıyor diye mangalda kül bırakmayan bazıları da, pabuç pahalılaşınca, “Vesayeti” unutacak. Başbuğ’u alkışlayacaklar’!”

Azanlar
Fakat rotalarını değiştirmeyecekler, hatta daha da azacaklar var. En önde DTP/PKK ve Apo! Onlardan daha da öte, şecaat arz ederken ihanetlerini söylemeye, devam edenler var... TARAF gazetesinin manşeti, “İşine Bak General” dedikleri Türk Ordusunun fiili ” Başkomutanı “Genelkurmay Başkanı Başbuğ; görevi ve yetkisi olmadığı halde, ” ulus devlete tarafız ve taraf kalacağız “ demiş! ” Büyük Kürdistan “a taraftarız”  mı deseydi? 
Diğer çatlak sesler de var. Fehmi Koru, Başbuğ’un şamarını yedikten sonra, diyor... Ali Bayramoğlu da  “Bayram-Ama kervanın ve tarihin istikameti bellidir” diyor. Ama herhalde pek sıkmıyor ki, bu deyimin tamamını, içinden gelse bile söyleyememiş!  

Sonuç
Başbuğ’un mesajı  “darbe ” değildir “ şamardır. TSK, Türkiye Cumhuriyeti’nin son emniyet sigortasıdır. Unutmamalı; şu sırada, bölücülerin ” cinlerini “ tepemize, bu kadar pervasızca çıkarmalarının sebebi, ” Ergenekon “gibi komplolarla, Orduyu sindirdiklerine inanmaları, ” Açılım “ için de müsait farz ettikleri ortamda Orduyu da yörüngelerine soktuklarını sanmalarıdır! İşte Başbuğ, bu ham hayali bozdu!
Darbeler çözüm olamaz, ancak, Zeynep Göğüş’ün ” Babalar Gününde “ babası, dostum Ali İhsan Göğüş’e yazdığı gibi ”...Bizi o noktalara getirenler utansın “!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları