Darbeci generallere 1'er milyon TL ikramiye!

Darbeci generallere 1'er milyon TL  ikramiye!
15 Temmuz darbe girişiminde bulunan general düzeyindeki subaylardan her biri, OYAK’tan 1'er milyon TL’ye varan tutarlarda emeklilik ikramiyesi alabilecek. Şehit yakınları bu paraya devletin el koymasını istiyor.

27 Mayıs 1960 darbesinden hemen sonra, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak 'TSK mensuplarına sosyal yardımlar sağlamak' amacıyla kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK),  TSK'dan sözkonusu darbecilere ilişkin yazı bekliyor.

OYAK, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan subaylara bugüne kadarki maaş kesintileri üzerinden faiziyle birlikte emeklilik tazminatı ödeyecek. Bu durumda Akın Öztürk ile Adem Huduti, başvuru yapmaları halinde yaklaşık 900'er bin lira paranın sahibi olacak. 1973 girişli bu iki isim, faiziyle birlikte alacakları tazminatla resmen servete konarken, darbeci hainlerden Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ise TSK'ya 1999 girişli olduğu için sadece 90 bin lira alacak. Şehit yakınları 15 Temmuz'da millete ve devlete milyarlarca liralık zarar veren, onlarca insanı şehit eden darbeci askerlerin OYAK'tan alacakları paralara 'darbe tazminatı' olarak el konulmasını istiyor.

ŞEHİT AİLELERİ RAHATSIZ

OYAK'tan edinilen bilgiye göre, bu konu hakkında herhangi farklı bir yönetim kurulu kararı yok. Yani emeklilik tazminatı almaya hak kazanmış TSK mensupları, istenen evraklarla başvuru yaptığı takdirde parayı alabilir. 15 Temmuz gecesi Ankara Gölbaşı'nda şehit olan Özel Harekat Şube Müdürü Dursun Acar'ın eşi Özgül Acar, FETÖ'cü teröristlerin böyle bir hakkı olmaması gerektiğini ifade ederek, “Eğer böyle bir uygulama varsa, bu durum 15 Temmuz girişiminden daha ağır bir ihanettir" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58