Davutoğlu vizyonu

A+A-
Savaş SÜZAL

İçinde bulunduğu ortamı, demokrat ve özgür, yaşadığı ve geçindiği ekonomiyi, dünyanın en mükemmel ekonomisi sanan halka, yazılabilecek ne kelime, ne de söz kaldı. Öncelikle bu topal koşuya büyük katkısı olan Ahmet Davutoğlu’nun, yeni yeni tartışılan vizyonunu bir kez daha anlatayım. Hatırlarsanız, Abdullah Gül Dışişleri Bakanı’yken bu zat da dış politika danışmanıydı. Bu hikâyeyi sizlere daha önce de yazmıştım. Ama bizler de hafıza, balık hafızası olduğu için yeniden yazmakta yarar var.
Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak yaptığı ilk gezide heyet hep birlikte Washington’daki Willard Oteli’nde kalıyordu. Otelin lobisinde ben ve gazeteci arkadaşım Yılmaz Polat, kimsenin yüz vermediği Abdullah Gül’ün dış politika danışmanı Davutoğlu ile sohbet etme nezaketi gösterdik. Konu IMF ve Dünya Bankası’ndan açılınca bilim adamı ve danışman olduğunu öne süren kişi öyle laflar etti ki hayrete düştük.
İşte benim sevgili okurum, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan beri barışık olduğu tüm komşuları ile kavgasına yolan açan, sınırlarında sıfır sorun olacağını iddia eden projenin mimarı bu kişi. Ve benim yazar çizer arkadaşlarım aradan sekiz sene geçtikten sonra bu kişinin tutumunu ve tavrını tartışmaya başladı. Hatırlarsanız Suriye’nin savaş uçağımızı da füze ile vurduğunu söyleyip ardından uçak denizden  çıkarılınca füze ile vurulmamış diyebilen kişi de bu dış politika harikası zat.
Biliyorsunuz son günlerde Amerika’nın kuyruğuna takılarak Suriye’yi karalamak ve Esad’a çamur atmak uğruna, Erdoğan ile birlikte daha önce dondurulmuş ilişkileri kucaklaşarak düzeltmişlerdi. Ama bu kucaklaşılan kişi Fransa’nın yeni Devlet Başkanı Hollande, Ermeni tasarısını çıkaracağını açıkladı. Hatırlamadınız mı Fransa’da Ermeni soykırımı inkâr tasarısı sonrası ilişkilerimiz donmuş, Fransız şirketlerine ihale kapıları kapatılmıştı. Bu arada eski Devlet Başkanı Sarkozy’ye belden aşağı da dahil söylemedikleri laf kalmamıştı. Şimdi yeni Başkan Hollande ile ne yapacaklar çok merak ediyorum. Kutlarım, tüm yazar çizer takımının bu zatı algılamasını.
Gelelim AKP iktidarının başarılarına. Son günlerde sel felaketi ile yeniden gündemde. Ama AKP iktidarının hangi uygulamasını veya hangi icraatını yazayım ki. Bakın dünyada petrol fiyatları düşüyor. Bizimkiler daha önce toplam 10 kuruş indirdikleri benzin fiyatını bu kez 12 kuruş yükseltti. Birisi yazmış, mehterle inen akaryakıt fiyatı İzmir marşı ile yükseliyor diye. Ekonomi mükemmel ya.
Enflasyon çok iyi olduğu için Merkez Bankası, faiz hadlerini yükseltmiyor. Aksine biraz daha düşürecekmiş. Biliyorsunuz veya biliyor da aldırmıyorsunuz, ekonomik kriz içindeki ülkelerin merkez bankalarının ilk uygulaması faiz hadleri üzerinde oynamaktır. Ekonomi düzelince faiz hadleri artmaya başlar.
Anadolu’ya çıkın, ne kadar işyerinin kapanmaya devam ettiğini görecek ve gerçek işsizlik rakamları dudağınızı uçuklatacak. Pazarlarda mevsim yaz olmasına rağmen sebze meyve fiyatları uçmuş gidiyor. Ekonomi mükemmel ya. Siz cebinizden çıkan paranın da farkında değilsiniz. Baba, kızının geleceğini karalayıp, oğlunun bir kaç soysuz tarafından dökülen kanının üzerine rakı içip, sigara tüttürebiliyorsa, Anne, kızının geleceğini, günlük huzuru için veriyorsa. Ben o anaya ve o babaya ne diyebilirim ki?
Şimdi yeni fark ettiniz değil mi, bebek katili Apo’nun Silivri’dekiler karşılığında salıverileceğini. Açın eski yazılara bir bakın, geçen sene ve ondan önceki yıllarda sizlere bunun böyle olacağını anlatmadım mı? Apo’nun Meclis’e gireceğini yazmadım mı?  Evet, aklın yolu bir. Siz her işinizin çözümünü Allaha havale ettiğiniz için yukarıdan gönderilecek sinyali bekliyorsunuz. Anlaşılan yukarıdaki de bu kadar karakter erozyonuna uğramış halka yardımı en sona bıraktı. 
Bu arada Tayyip Bey, filmin en sevilen oğlan çocuğu rolünü, Bush aile şirketinin ücretli memuru Afgan lideri Karzai’ye kaptırdı. Hillary Clinton, en yakın müttefik dedi Afganistan için. Bir İsrail bir de Afganistan. Biz ve Pakistan ise emir eri pozisyonundayız. Verilen talimatları yerine getirip evlatlarımızı onlara kurban vermekle mükellefiz. Anne ve babalar şimdilerde mutlu olmalı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları