Davutoğlu’nun haram kazanç retorikleri...

A+A-
Adnan İSLAMOĞULLARI

Üniversitede hocalıktan, önce danışmanlığa sonra milletvekili ve bakanlığa ve ardından da Başbakanlık koltuğuna oturan Ahmet Davutoğlu Afyon’a gideceği gün şehrin girişindeki üst geçitlerden birine, üzerinde  “Değerli yurttaşlar. Hırsızlar heyeti ilimiz sınırlarında. Malınıza, mülkünüze sahip çıkı” yazılı bir pankart asılıyor... Bir ân empati yapıp kendimi Davutoğlu’nun yerine koyuyorum... “Ne hissederdim, ne düşünürdüm?” diye soruyorum kendime... “Bana ne, benimle ne âlâkası var, hiçbir yolsuzluk tapesinde ismim yok, hiçbir imar rantında adım geçmiyor, hiçbir bankayla ticârî münâsebetim yok, çocuklarım müteahhitlerin, yabancı şirketlerin ortağı, hiçbir vakfın sahibi değil, yalılarım, yatlarım, katlarım da yok, kolumda milyarlarca liralık saat de taşımıyorum, Bijan’dan on binlerce dolar değerinde takım elbiseler giymiyorum, sâhillerde koy kapatmadım, çiftlikler kurmadım, sıfırlama tâlimatları vermedim, oğlumun Hollandalı sevgilisi yok, yargıya müdahale etmedim, medya patronlarına gazeteci kovdurmadım, kanal yöneticilerine ’Alo’deyip alt yazı kaldırtmadım ekranlardan, muhalefet partisi yöneticilerinin nâhoş kasetleri saçıldığında ortalığa, meydan meydan gezerek bu kasetleri dilime dolamadım...”  diyerek o pankartı hiç üzerime almamayı denedim.  “Benimle ilgisi yok canım, beni kast etmemişlerdir”  diye düşündüm...
“Binlerce kitap okudum, tuğla gibi kitaplar yazdım, ” hoca “ diye anılıyorum, dünyanın neredeyse tüm devlet adamlarına vaaz ü nasihatlerde bulundum, bunca lisanı sular seller gibi konuşuyorum, Orta Doğu’da benden habersiz yapraklar bile kımıldamaya cesâret edemiyor, karşımda Esed ezim ezim eziliyor, kralların tâ’zim ediyor, Prof. Dr. Başbakan Ahmet Davutoğlu’yum ben, beni böyle bir pankartla karşılamak kimin haddine? Evet... Evet... Kesinlikle beni ilzâm etmiyor bu pankart...”  dedim kendi kendime... Sanırım, böyle düşüncelerle rahatlayabilirdi ancak Davutoğlu... Belki de rahatladı... Ve  “haram kazanç”  üzerine retoriklerle süslemeye başladı konuşmalarını... Ahi Evran’da “Allah bizi haramdan uzak tutsun, tek bir lokma dahi olsa bu sofralara haram yaklaştırmayacağız” dedi.
Bir başka yerde,  “Bu ülke büyüyecek ama en önemlisi bu toprakların helal rızk felsefesi geliştirilecek”  dedi.
“Adam bir yerden imar geçeceğini öğreniyor. Gidip oradan arsa alıyor ve zenginleşiyor. Bu haram kazanç, ahlaksızlıktır. Hele ki bu kişi imar geçeceğini siyasetçiden ya da belediyedeki tanıdıkları vasıtasıyla öğreniyorsa. Bu siyasetçinin görevini kötüye kullanmasıdır”  dedi.
En son, Ermenek’teki mâden kazası faciasında,  “Maden denetçileri iş verenle yemeğe gidiyorlarmış, arabalarıyla geziyorlarmış. Bırakın patronların arabalarıyla gezmelerini onlarla içtikleri çay bile haramdır’’diye konuştu.
“ Haram kazanç” vurgularıyla ne anlatmak istiyordu Davutoğlu?  
Hocalık kürsüsünden talebelerine ahlâk dersi vermediğine göre, Başbakanlık makamını kamuoyuna hitâb ettiği bir kürsü hâline getirerek topluma mı nasihatte bulunuyordu?
Yoksa şunu mu demek istiyordu Davutoğlu,“Evet bu ülkede büyük yolsuzluklar oldu, hırsızlıklar oldu, talan oldu, ama inanın ben bu işlerin içinde yoktum, bakın haram kazanç konusunda neler düşündüğümü de açıkça beyân ediyorum”.
Hayır... Ne Başbakan Davutoğlune de bir başka hükümet üyesi ya da hükümetin bir başka üst düzey bürokratı!
‘17 Aralık’ta patlayan 11 yıllık ‘yolsuzluk’ ve ‘haram kazanç’ soruşturmalarından “ ben içinde yoktum” diyerek kurtulamazsınız. Belki kendinizi kandırabilirsiniz, ama kurtulamazsınız.
“Çünkü haksızlık karşısında susan diller” siniz siz. Hak ve hakikatin yanında değil, haksızlığın ve adâletsizliğin yanında saf tuttunuz. Hak ve adâletin sesi olmak yerine, otoritenin sesi oldunuz. Hak ve adâlet adına konuşup haysiyetin kelâmı olmak yerine, ‘haram kazanç’ sahiplerinin sesi olmayı tercih ettiniz. Yetim hakkına sâhip çıkmak yerine, sessiz kalarak haramzedelerin yanında oldunuz, beyt’ül malın nâmusunu korumak yerine Başbakanlık sırasının size geldiğine sevindiniz sessiz kalarak.
11 yıllık “haram kazanç” imparatorluğunun önemli aktörlerisiniz siz.
 Birkaç ‘haram kazanç reddiyesi retoriği’ ile bu mâziden kurtulamazsınız, haramla anılacaksınız siz, hepiniz, kıyâmete kadar...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları