Dede Korkut’un çizgi romanı Necdet Sevinç’e vefasızlık

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

Bilgeoğuz Yayınları’nın Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki standına uğradım, birkaç kitap aldım, Oğuzhan Cengiz Bey’le dertleşip sohbet ettim biraz da.
Aldığım iki kitaptan söz edeceğim bugün, söz ederken de Oğuzhan Bey’in aktardığı bir vefasızlığı, ben de eski deyimle “aidiyeti cihetiyle” size aktaracağım.
Bilgeoğuz Yayınları müthiş bir iş becermiş, Dede Korkut’un çizgi romanını yayımlamış. Serdar Demircan, Dede Korkut öykülerindeki karakterleri öyle bir çizmiş ki,  “tamam işte bu, hayalimdeki gibi” diyebiliyorsunuz rahatlıkla. 330 sayfalık bu kitap tam sayfa renkli, kuşe kâğıda basılı... Kapağı ise... Burada bir duralım... Ben çok kitap gördüm, 12 tane kitap yazdım, 1000’e yakın kitap hakkında da bu köşede yazı yazdım, bu kitabın kapağı kadar güzelini hiç görmedim. Bizim Bayburt’ta “Ele has ki, cigerlereen soharsan...” derler, tam da öyle. Ciğerlerime sokmadım ama ciğerparem torumun Altay’a aldım bir tane, üstelik hiç yapmadığım bir şeyi yaptım, kendi kitabım dışında bir kitabı imza ettim ki torumun dedesini de Dedem Korkut’u da hiç unutmasın.
Size de -öyle tavsiye mavsiye değil- tebligat yapıyorum, bu eserden bir tane mutlaka alın. Dede Korkut Öyküleri, Türkçenin en kutsal kitabıdır, unutmayın!
Bilgeoğuz Yayınları bir güzel kitap daha yayımlamış. Rahmetli Üstadımız Necdet Sevinç Bey’e vefa ve kadirbilirlik göstermiş. Bu kitap da özel baskılı ve pırıl pırıl... Tam adı da şöyle: “Necdet Sevinç Anısına/Bir Türk Münevverinin Seyir Defteri”. 368 sayfalık kitapta, Necdet Bey’in eserleri hakkında geniş bilgi veriliyor, bu bilgileri yeniden okumak bile insanı yeniden yeniden aydınlatıyor. Bu bilgilerle son 45 yıllık Türklük mücadelesi tören geçidine başlıyor. Necdet Sevinç hakkında yazılanlar, Arif Nihat Asya’nın deyimiyle “tarihin muazzam takı altından ağır ve şâhâne” olarak geçiyorlar. Bu töreni kaçıranlar ziyandadır elbette. Ziyandadır ya, bu töreni kaçıran kaçırana, asıl ziyanda olan Bilgeoğuz Yayınları. Kitap, yayınevinin elinde kalmış, satmıyormuş. Bu utanılacak bir manzaradır. Sosyal medyada milliyetçilik, ülkücülük akılları ve çalımları satanlar bile alsalar, 2000 kitap bir günde biterdi. MHP hakkında asla yazmak istemiyorum ama şimdi mecbur ettiler beni. Yahu sağlığında zerre kadar vefanız olmadı be adamlar, bari hatırasına sahip çıkın. Bakın içinize, reisten, başkandan geçilmiyor, o reis ve başkanların alayını toplasanız bir Necdet sevinç eder mi? Vefaya davet ediyorum sizi vefaya!

 

AKP’nin Müteahhitleri

 

Biraz yerimiz kaldı, bir kitap daha sıkıştırıverelim. Yazan: Harun Gürek. Adı: AKP’nin Müteahhitleri (Güncel Yayıncilik). Gürek, AKP’nin devletin elinde ne var ne yok haraç mezat satarken, konut sektöründe TOKİ adlı dev bir KİT yaratıp, binlerce şirket ve kooperatife rakip olmasının sırlarını açıklıyor bu kitapta. TOKİ’nin ihalelerinin nasıl alavere dalavere ile AKP’lilere bağlandığını anlatıyor ayrıntısıyla. Bunca yıl camileri halk yaptı, şimdilerde TOKİ yeni oluşturduğu apartmanların yanına cami ve şadırvan da yapıyor. Fakat sanmayın ki hayır ve dini gayrettir, hayır. Şadırvanda herkes abdest alıp günahlarını döker, bunlar bu ihalelerle günaha batıyorlar. Ben demiyorum ha! Bu kitabın iddiası... Doğruysa zordur işiniz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları