‘Deli Rüzgâr’

A+A-
Arslan TEKİN

Önceki gün iki ayrı paket geldi; üçer kitap çıktı. Birinci paket Kurgan Edebiyat’tan, ikinci paket Kaynak Yayınları’ndan...
Kurgan Edebiyat’ın yayınlarından bahsetmeden önce Kaynak Yayınları’nın gönderdiklerini kısaca belirteyim. Biri  “yandı içim” . Yazarı Muazzez İlmiye Çığ... Şiirler... Diğer iki kitap da dikkate değer: Yusuf Akçura’nın  “Aydınlara Düşen Vazife-Birkaç Hitabe ve Makale-”  ve Doğu Perinçek’in  “Og’dan Oğur’a-Devletin Oluşması Sürecinde Türkçedeki İzleri”. Burada  “Og”  ve  “Ogur”un ne olduğu hemen aklınıza gelebilir. Perinçek “Og”u,  “ok, kan bağı”;  “Ogur”u  “Oğuz, boy birliği” olarak açıklıyor. Akçura ve Perinçek’in kitaplarına sonraki günlerde döneceğim.

 

***

 

Kurgan Edebiyat’tan gelenler Cemal Kurnaz’ın  “Deli Rüzgâr Osman Yüksel Serdengeçti”, Salâhaddin Enis’in  “Bataklık Çiçeği” ve ilk Türk romanı olduğu belirtilen Paşabeyzâde Ömer Âli Bey’in “Türkmen Kızı”. Son iki eseri ilim dünyamızın önemli isimlerinden Dr. M. Kayahan Özgül hazırlamış.
Kasım ayının en anlamlı kitabı bence “Deli Rüzgâr Osman Yüksel Serdengeçti”dir.
“Serdengeçti” deyince duracaksınız!  “Serdengeçti”  bir neslin adıdır ve bu adın sembol ismi de Osman Yüksel’dir. “Milliyetçi” demiyorum, daha geniş tutarak “Millî Hareketler”de “Deli Rüzgâr”ın cesaretiyle korkusuzluk zırhına bürünen nesiller bu ülkeye sahip çıkmışlardır.
“Deli Rüzgâr Osman Yüksel Serdengeçti” kitabını yazan Prof. Dr. Cemal Kurnaz... Cemal Kurnaz’ın ilim ve fikir hayatımızda seçkin bir yeri vardır. Gün yüzüne çıkmamış pek çok eseri ve kıymeti ele almış, işlemiş ve kitlelere ulaştırmıştır.
“Deli Rüzgâr Osman Yüksel Serdengeçti”, biyografinin örneği bir çalışmadır. Cemal Kurnaz’ın, hemşehrisi Serdengeçti üzerine yıllardır çalıştığını biliyorum. Birçok makalesi de yayınlanmıştı. İlk defa bir bütün hâlinde ve hemen hiçbir ayrıntıyı kaçırmayarak Serdengeçti’nin kimliğini, kişiliğini, fikrini, mücadelesini, eserlerini 756 sayfada ortaya koymuştur.
Prof. Dr. Kurnaz, Serdengeçti’nin yayınlanmış ve yayınlanmamış bütün eserlerini sıralamış ve muhtevasını vermiştir. 13 eser yayınlanmış, 32 eser ise yayınlan(a)mamıştır. Bu eserlerin birçoğu küçük hacimdedir. Ancak fikrî kesafeti, ciltler dolusu kitaba karşılıktır.
Serdengeçti, 3 Mayıs 1944 Türkçülük olayında, daha Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde talebeyken mahpus düşenlerdendir. Sonra muhakemelerin, mahpusluğun arkası kesilmeyecektir.
Osman Yüksel (1917-10 Kasım 1983) yakın tarihin fikrî çalkantılarının ortasındaki isimdir.  “Deli Rüzgâr” ı okumak, yakın tarihi okumaktır. Kalemine sağlık Cemal Kurnaz kardeşim.
(Kurgan Edebiyat, 0312 232 62 18)

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları