Demokrasi mobokrasi

A+A-
Altemur KILIÇ

Bu yazıyı, oylarımı verdikten sonra yazıyorum; siz okurken sonuçlar büyük ekseriyetiyle belli olacak! Tahminim; büyük bir sürpriz olmazsa, AKP’nin yüzde 40’tan yüksek bir oranla kazanacağı! Bu seçimlerin adı “yerel” ve fakat anlamı “genel”  seçimlerdi. Görünüşe bakılırsa, kazananı da AKP olacak!   

Sine -i milet?
Bu sonucu, “Söz milletindir” diye sineye çekmeli miyiz? “Demokrasi var” diye çare  “yok mu?”. Ancak sormak gerek; bu “demokrasi”, Erdoğan’ın deyimiyle, AKP’yi, istedikleri yere kadar götürdükten sonra inecekleri bir “tramvay” ise, erzak, beyaz eşya ve sadaka ile kandırılmış bir halk çoğunluğu “milli iradeyi”  mi temsil eder? Ve bu, gerçek demokrasi mi olur, yoksa Prof. Bernard Lewis’in deyimiyle “mobokrasi”, yani “yığın” idaresi, “oy çokluğu istibdadı” mı olur! Ve sonunda bu, “tek parti”  idaresine dönüşmez mi? Ve hangi “tek parti” ? Anayasa Mahkemesi’nin hükmüyle “laikliğe karşı” eylemlerin odağı olduğu “AKP!”.
Hatırlatalım: Tarihte, bazı ülkelerde “kahir oy çokluğuyla” iktidara gelip sonra demokrasiye son vermiş partiler vardı. Mesela Almanya’da “Hitler örneği” !

Sonra?
İktidarını “milletin iradesi” diye perçinlemiş olan AKP,  bu “zafere” dayanarak, sadece gerçek “demokrasiyi”, “mobokrasiye” çevirmekle kalmayacaktır... “Ergenekon kapsamında” , bütün “maniler zail oldu” ya, artık  “memnu” olanlar “avdet edebilir”, yani Atatürk Cumhuriyeti ve bütün kazanımları, devrimleri, pervasızca ortadan kaldırılacaktır!
Ve Melih Âşık’ın yazdığı gibi, “Korku imparatorluğunu sağlamlaştıracak adımlar atılacak, ülke laik cumhuriyete inanmış kişiler için giderek daralacak, demokrasinin üzerine şal örtülecek, tek parti faşizmi daha serbestçe hayata geçirilecektir. Dış politikada da Kıbrıs’ın teslimi ve Kürt devleti projesinin tamamlanması önündeki engeller kaldırılmış olacak”.
Ancak bir şey var; sonunda, AKP iktidarı da “daha büyük güçler tarafından” kazdığı çukura düşürülecektir.
Bu durunda ne yapmalı: Ben kendi hesabıma Atatürk’ün  “Gençliğe Hitabesi’ni” ve  “Bursa Nutku’nu”, tekrar tekrar okuyorum. Ne büyük adam imiş, vizyonu ne kadar ileriymiş! 
Güvendiği, Cumhuriyet’i emanet ettiği, Cumhuriyet mitinglerinde meydanları dolduran binlerce genci, “demokrasi” mi, “Ergenekon kapsamı” mı “yuttu!”? Açıkçası bu milletin layığı AKP iktidarı ve daha da ötesi mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları