Demokrasi tahammül rejimidir

A+A-
Burhan AYERİ

Tarafsız Bölge'de Irak'ın kuzeyinden, "yerel yönetimde istifa mı, görevden almak"a kadar gelindi. Yetmedi, müftü nikâhı da tartışıldı. En fazla süre ise uygulanmaya hazırlanan yeni nikâh düzenine ayrıldı. Tartışmacılardan Hakan Bayrakçı, müftü nikâhının ardından gelecek tehlikelere dikkat çekti. Örneğin İslam Hukuku eğitimi almışlara, "Kadı yetkisi" verilmesi gibi. Bu konuda ısrarın "laik sistemi" yok edebileceği uyarısında bulundu. İlgimi çeken Ak Parti savunucularından Av. Yasin Şamlı'nın konuşmalarıydı. Bu sağdan sola yazan hukukçu Bayrakçı'nın itirazına "Bu konuları da tartışsak fena mı olur" karşılığını verdi. Şamlı'nın müftü nikâhını bu kadar savunmasına şaşırıyorum. Affına sığınarak bir şey sormak istiyorum; "tek eşli mi?" Merak içindeyim. Bu konuda aydınlatırsa gerçekten sevineceğim.

Az ama öz

Bir başka Avukat Mehmet Sarı, CHP'nin açıklarını bulup çıkarmada hafiye. Son günlerin polemik konusu Çanakkale Belediye Başkanı'nı  hedefe oturturken, Erdoğan'dan çok daha başarılıydı.

Zaman zaman bu tartışmalarda gördüğümüz Helin Görgül'e de değinmek istiyorum. İBB Meclisi'nin Ak Partili üyesi tesettürlü bir avukat. Katılmasam da boş laf etmiyor. Merhum Cihad Baban'ın tabiriyle fikirlerini "hap gibi" sunuyor. Bunların özetin özeti olması önemli. Kafada kalıyor. Elfin Tataroğlu, Görgül kadar olmasa dahi öz laf edenlerden.

Ahmet Hakan Coşkun'un final konuşmasından tartışma kalitesinden mutlu olduğu anlaşıldı. Bunda da her şeyden önce "demokrasinin tahammül rejimi olduğunu kabul etmek" önemli etken.

***

Hayvan yasası niye çıkmıyor?

O Ses Türkiye'de aynı ekranın kardeş yarışması Yetenek Sizsiniz'in eski bir şampiyonunu izledik; Max. Bu dört ayaklı, birinci seçildikten bir kaç ay sonra İngiltere'deki yarışmada da bir başka köpek şampiyon olmuştu. Max'ın yıldızının parladığı günlerde onu dizi, film ve reklamlarda izlemiştik. Bu yetenekli canlıya hayvan demeye dilim varmıyor. Pek çok insan geçinenden akıllı. Ayrıca sevecen. Kendisini ilgilendirmeyen bir programda ne işi var demeyin. Yarışmacılardan biri onun veterineriydi. Maalesef, beklenen olmadı ve elendi. Ancak hayvan sevgisi üzerine çok güzel bir konuşma yaptı. Bu duygunun özellikle çocuklara geçirilmesi üzerinde duruldu.

Her toplumda olduğu gibi, maalesef bizde de birtakım psikopatlar var. Ezerek öldürdüklerini, işkenceyle katlettiklerini internetten yayınlayacak kadar sadistler. Bunlara verilecek cezaları artıran yasa ise bir türlü Meclis genel kuruluna getirilemedi. Devleti yönetenlerin tamamı lafa gelince destekliyor. Peki niçin bir türlü yasalaşmıyor?

Osmanlı'daki uygulama

Geçenlerde bir takvimde okuyup, sakladığım yazıyı sizlerle paylaşacağım. Başlığı "Ecdâdın gönülleri rahmet dergâhıydı." diye atılmıştı.

"Osmanlı'nın ilk dönemlerinden beri her zaman hayvanların korunması ve onlara işkenceye dair kanuni tedbirler alınmıştır. Bunlar çerçevesinde, hayvanlara taşıyabileceğinden fazla yük yasaklanmıştır. Hamalların, yorgun merkeplerin üzerine binmelerini engellemek için semerlerin üzerine çatal demir konulması emredilmiştir.

Yine İstanbul'daki iskelelerde, odun, kömür, kereste, kireç ve zahire gibi malzemelerin naklinde kullanılan hayvanlar ikindi namazı okunana kadar çalıştırılmıştır. Cuma günleri ise tamamen dinlendirilmişlerdir. Zabıta kuvvetleri de bu yasağı ihlal edenleri ciddiyetle takip etmiş, ceza olarak aynı yükü hayvanın sahibine taşıtmışlardır.

Nitekim bir defasında teftiş yapan Şehremini -Belediye Başkanı- sırtında ekmek küfeleri olduğu halde ağaca bağlı duran katırı görünce sahibinin bulunmasını emretmiştir. Karşısına getirilen adamın sırtına katırın sırtındaki küfeler yükletilmiş, ibreti alem olsun diye adamı aynı ağaca bağlatmıştır."

...

UÇMAYA DEVAM: Peynir fiyatları, fren tutmuyor. Daha yirmi gün önce 9.95 lira olan 525 gramlık paketler önceki gün 12.25'e fırladı. Tereyağındaki artış, kilo başına 5-8 lira arasında. Örneğin Migros'ta 39 lira. Yoğurt ve sütte de durum aynı. Allah dar gelirlilerin yardımcısı olsun. Ekonomist geçinenlerden rica etsek, bu konuya eğilseler. Mesela CNNTURK'ün Ebru Baki'si brent petrolünü bir süreliğine bıraksın da halkın gerçek gündemine eğilsin!

***

BU DİZİ TUTTU: Kanal D'nin yeni dizisi "Siyah Beyaz Aşk"ın ilk bölümü iki kez yayınlandı. Senaryo esinlenme. Ancak kurgu iyi. Sadece kahramanların isimleri -Ferhat ve Aslı- bizden. İbrahim Çelikkol oyun gücünü ispat edenlerden. Birce Akalay'ı ilk defa böylesine ağır bir rolde izliyoruz. Rahatlıkla diziye iyi diyoruz çünkü ratingi yüksek.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları