Demokrat Parti AKP’ye mi çalışacak?

A+A-
Hasan DEMİR

Sandıktan cin çıkıp, “Dile benden ne dilersen” demeyeceğinden emin olmamıza rağmen, gündemden tamamen kopamıyoruz, çünkü gazeteciyiz.
Gelin bugün Demokrat Parti(DP)’yi konuşalım. İyi adam, güzel adam, tamam da, DP başında Cindoruk’la seçime girerse dişe dokunur bir varlık gösteremez. Bunun böyle olacağını parti teşkilâtı da biliyor, bildiği için de yeni bir genel başkan arayışı içerisinde. Ekseriyet “Çiller” diyor, başka bir şey demiyor. Çiller, Cindoruk’un tavrına kızıp, “Yokum” dese de il başkanları ısrarlı, Pazar günü yapılacak kongrede gıyabında aday gösterme gayreti içerisinde olanlar bile var.
Pazar günü bakalım neler olacak. Şurası bir gerçek ki DP’de olacak olanlar başta MHP olmak üzere AKP’den RP ve HAS Parti’ye kadar pek çok partiyi yakından ilgilendiriyor. Yani DP’nin iç meselesi gibi gözüken her şey aynı zamanda bu partilerin esas meseleleri arasında.
Çiller’in Genel Başkan olduğu bir DP için yapacağım yorum bazı parti yönetimlerini üzebilir ama biz gördüğümüzü söylemek durumundayız. Bu kardeşinize göre Çiller’li bir DP, MHP’nin “PKK cinayetleri ve bölünme tehlikesini MHP önler” tezini örseleyebilir. Zira Çiller, “Ben size PKK terörünü bitirmiş bir Türkiye teslim ettim, bunu başarmış bir Başbakanım”  diyecektir ve bu söylem karşısında diğer partilerin sesi kısılacaktır. Çünkü bugüne kadar MHP bile AKP’yi, “Terör bitmiş bir Türkiye devraldınız” diye eleştirmiştir, işte o “bitmiş terörün artısı” hiç şüphe yok ki Çiller’li DYP’nindir.
Çiller’li bir DP, AKP’yi nasıl etkiler derseniz, bu sorunun “olumlu” ve “olumsuz”  olmak üzere iki cevabı olur. Eğer Çiller’li bir DP barajı aşarsa bu AKP’yi olumsuz etkiler, barajı aşamaz, yüzde 9’larda kalırsa, MHP’yi küçültebilir,  bu AKP’yi şaha kaldırır ve böyle bir sonuç zaten AKP’nin tam da istediği, hedeflediği bir sonuçtur. DP’nin başında Çiller olmaz, son günlerde yazılıp çizildiği gibi Namık Kemal Zeybek olursa, bu DP kesinlikle AKP’ye çalışan bir DP haline gelir. Zeybek’in kadrosunda Yaşar Okuyan olacakmış deniyor. Bu kadroya Yılma Durak gibi halkın ülkücü bildiği isimler dâhil edilerek seçime gidilirse ben böyle bir partiye DP değil, “MHP’ye çelme, AKP’ye ivme” partisi der, başka bir şey demem.
Niye böyle söylüyorum?
Çok açık.
Çünkü böyle bir DP asla barajı aşamaz, barajı aşamadığı gibi mevcut MHP seçmeninden bir miktar, keza MHP’ye meyletmesi muhtemel cenahdan epeyce oy alır. İşte bu DP, tam da AKP’nin istediği bir DP olur. Meydanlarda ve ekranlarda AKP’yi eleştire eleştire, AKP’ye çalışır.
DP için bir de İlhan Kesici’li bir ihtimal var.
İlhan Kesicili bir DP seçimlere katılan bütün partiler için tehlikeli bir DP’dir. Çiller’den sonra DP’yi dikkate değer hale getirebilecek yegâne isimdir. Demirel ailesinin damadı olması, CHP’den milletvekili seçilmesi seçmeni pek de ilgilendiren şeyler değil. Ağzı laf yapıyor, ekonomiden anlıyor, Türk seçmeninin yüzde 70’i muhafazakâr, Kesici de muhafazakâr. Öyleyse Kesici’den iyisi, DP için, Şam’da kayısı.
Dediğimiz gibi DP’deki gelişmeler sadece DP’yi değil, CHP ve PKK’nın siyasi uzantısı BDP haricindeki bütün partileri birebir ilgilendiriyor; özellikle de MHP’yi. Siyasi görüş olarak Çiller’e en uzak, Zeybek’e daha yakınım. Ama kendimi bir DP’li gibi görmeye çalıştığımda Çiller ilk, Kesici ikinci sırayı alıyor. Zeybek, Cindoruk’tan sonraya kalıyor. “Yanılıyorsun” mu diyorsunuz? Olabilir. Siyasetçiler, genel başkanlar da yanılıyor. Yanılmasalar Türkiye bu halde mi olurdu? Yanılmasalar, partiler baraj altında mı kalırdı? Nihayetinde benim yanılmam bu yazının ömrü kadardır ve zararı telafi edilebilir cinstendir.
Liderlerin yanılma faturası çok daha ağır oluyor dostlar. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları