Denetim bitti. Nerede kalmıştık?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Minibüs şoförleri nerede trafik denetimi olduğunu bilirler. Tabii ki ne zaman olacağını da. Ayakta yolcu alırlar ve denetim yerine gelince, “Çömelin, denetim var!” diye onca milleti diz üstü çöktürür, sonra denetim noktasını geçince  “rahat olun kalkın”  der.
İstanbul’da Bakırköy hattında çalışan minibüsler halen bunu yapıyorlar.
Ancak yeni nesil trafik polisleri pek yemiyor ve denetimleri sayarak yapıyor.
Doğal olarak cezayı da kesiyor.
İşte bizim bankacıların kaderi de tıpkı minibüsteki yolcular gibi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu müfettişleri birkaç hafta bankaları denetledi. Gece saat 18.00’den sonra çalışan banka şubelerine baskın yapıp onlara ceza kesti.
Hep almaya alışmış bankalar, ceza vermemek için şubelerini uyararak personelin en geç 18.00’de çıkması konusunda uyarıda bulundu. Bankacılar son birkaç ay resmen bayram ettiler. Erkenden evlerine gidip, tıpkı normal insanlar gibi aileleriyle vakit geçirip, sinemaya gittiler, gezip insan içine çıktılar.
Ancak; maalesef bankacıların bu rahatlığı dolmuş yolcularınki gibi oldu.  Denetim noktasından geçince, şube çalışanları artık yavaş yavaş geç saatte çıkmaya başladılar.
İşte İstanbul’un Avrupa yakasında bir bankanın bölge müdürünün şube müdürlerine yazdığı elektronik posta:
 “Değerli arkadaşlarımız, bildiğiniz gibi bir süredir İş Teftiş Kurulu Müfettişleri bankaları denetliyordu. Ancak son gözlemlerimiz bu denetimlerin bittiği yolunda. Zaten anlamsız bir denetimdi. Şubelerimiz ve dolayısıyla bölgemizin bu mesai saatleri ile hedefleri tutturması mümkün değil. Bu nedenle çalışma saatleri konusunda daha verimli olunması ve özellikle hafta sonları kart satışları konusunda çalışmalar yapılması, emlakçi ziyaretinin sizin öncülüğünüzde yapılması önemli. Bu konuda bir hayli geride kaldık.”
Bankaların çalışma saatleri tüm uluslararası çalışma yasaları ile belirlenmiştir. Ancak Türkiye’de maalesef bankalar her konuda olduğu gibi bu konuda da yasa tanımıyor. Birkaç hafta ceza korkusu ile saat 6 da kapanan bankalar yine bildiğini okumaya başladı.
İş Teftiş Kurulu’nun değerli Başkanı ve yardımcılarına buradan sesleniyorum:
Denetimler neden bitti. Siyasi baskıyla mı yoksa yaz rehaveti mi? Kul hakkına büyük önem veren İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel neden havlu attı? Bunu kamuoyunu aydınlatma adına soruyoruz. Sayın Başkanın yanıtını sadece biz değil on binlerce bankacı merakla bekliyor.Alarm saatini değiştiren
kamu bankası

Bankalar, istifa ettikten sonra fazla mesai talep eden ve bu konuda yapılan şikayetlerde delil olarak sunulan alarmların açılma ve kapanma saatleri konusunda da cinlik yapmaya başladılar. Bunu yapanların başında ise bir kamu bankası geliyor. Bankacı bir okuyucum, söz konusu kamu bankasının alarm sisteminin hep 2 saat geriden çalıştığını öne sürüyor. Tabii ki bu iddiaları da araştırmak yine Çalışma Bakanlığı uzmanlarının görevi...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları