Denktaş ve Milli Vizyon...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Daha önce de defalarca yaşadığım bir onurun tarifi zor heyecanı içerisindeyim. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın yeni kitabı ’Milli Vizyon’, sahibi olduğum Akdeniz Haber Ajansı Yayınları’ndan yayımlandı ve siz değerli okurlarımızın, Kıbrıs Milli Davamıza gönül veren milyonların dikkatine sunuldu. Hatırlayacağınız gibi, Cumhurbaşkanı Denktaş’ın ’Karkot Deresi’, ’Koloni İdaresinde Kıbrıs Türkleri’, ’19 Şubat-22 Mart 2004 Anılar, Değerlendirmeler ve Belgelerle Müzakereler’, ’Kur’an’dan İlhamlar’, ’Atatürk, Din ve Laiklik’, ’Saadet Sırları’ve en son olarak da ’Kıbrıs: Elli Yılın Hikâyesi’kitaplarını yayımlamıştık. Karkot Deresi kitabı 20 bin adetin üzerinde basılmış olmakla yanılmıyorsam Kıbrıs’ta bir rekoru elinde bulundurmaktadır.
Cumhurbaşkanı Denktaş’ın aktif Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdüğü dönemdeki gibi sabahtan akşama, bayram seyran demeden çalıştığı, Kıbrıs’la yatıp Kıbrıs’la kalktığı, KKTC’nin ilelebet yaşaması ve Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünden, bağımsızlığından ve egemenliğinden yoksun kalarak, Girit’teki Türklerin başına geldiği gibi, yok olmaması için varını yoğunu ortaya koyduğunu bilmektesiniz.
Cumhurbaşkanı Denktaş Lefkoşa’daki ofisindeki çalışmaları dışında, her fırsatta Anavatan Türkiye’den gelen davetlere de katılmakta, katıldığı toplantı ve konferanslarda Kıbrıs meselesinin özünü anlatmakta ve bizi bekleyen tehlikeleri kitlelerle paylaşmaktadır. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın yaşayan en büyük Türk lideri olduğu tartışma götürmemektedir. Kendisiyle katıldığımız birçok etkinlikte gördüğü ilgi ve alaka, saygı ve sevgi seli hem beni gururlandırmakta, hem de Anadolu insanının Kıbrıs davamıza verdiği önemden dolayı da rahatlatmakta ve ferahlatmaktadır.
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş yeni çıkan kitabı ’Milli Vizyon’un giriş bölümünde şöyle demektedir:
 “Kıbrıs’ta yeni fırsat doğdu; iki eski dost ve yoldaş, kendilerini Kıbrıs meselesinin halline adamış iki yoldaş bu içinden çıkılmaz hale gelmiş olan meseleyi muhakkak hâlledecekler” inancının yayıldığı 2008 yılının başlangıç aylarını yaşadık.  2008’in sonlarına geldiğimiz bu günlerde Hristofyas ve yandaşları KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ı “toplantıda başka, halka başka söyleyen güvenilmez kişi” olarak takdim ederken, Sayın Talat da Hristofyas’a “Aynaya bak” cevabını vermektedir. Genel vizyonda samimi mutabakat olmadan başlatılan temaslar Rum liderine kendi milli vizyonunu giderek artan bir küstahlıkla açıklamak ve hatta “bu konularda biz çok önceden Sayın Talat ile anlaşmıştık” diyerek Sayın Talat’ı kendi halkı önünde küçük düşürmek, zor durumda bırakmak siyasetini pervasızca yürütmek fırsatını vermişti. Başlangıçta “barış meleği” ilân edilen Hristofyas diğer Rum liderlerinden hiçbir farkı olmadığını gittikçe göstermekteyse de AB ve ABD ile İngiltere bu barışçı (!) lidere ellerinden gelen desteği vermekte ve Türk tarafını “mükellefiyetlerini yerine getirmeye”, yani eli kanlı, suçlu Rum idaresini meşru hükümet olarak tanıyıp, ona bir AB üyesine yapılması gereken muamelede bulunmaya davet etmektedirler. Bu da yetmedi, ABD temsilcisi Bryza efendi “Türk tarafı önerilerini Rumların kabul edebilecekleri şekle soksun” çağrısı yapmaktadır.
Türk tarafında büyük bir huzursuzluk başlamıştır. Nereye gidiyoruz? KKTC ortadan kalkıyor mu? Garantiler ne olacak?
1994’te Vizyon adı altında yayımladığım küçük bir kitabı yeniden okudum. Değişen bir şey yok. Eklemeler yaparak KIBRIS - MİLLİ VİZYON adını verdiğim bu yeni kitabı yayımlamak ihtiyacını duydum.
KKTC 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın yakın tarihimize ışık tutan ’Milli Vizyon’kitabı Kıbrıs Milli Davamıza gönül verenlere yön vermede önemli bir kaynaktır. Okunmalı ve gençlerimize de okutulmalıdır...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları