Depremden sonra hamiyet göstermek

A+A-
Afet ILGAZ

Hamiyet, yani iyilik, alicenaplık, yüce gönüllülük... Kime düşer? Hükümete, iktidara mı?
Hayır iktidarın yapacağı iş, “hamiyet”  göstermek değil, vazife, sorumluluk, depremi mümkün olduğu kadar önleyici, ondan mümkün olduğu kadar az zarar görücü stratejiler üretmektir. Bunu yapan bir kurum Gölcük depreminden sonra ihdas edilmişti: Ulusal Deprem Konseyi.
Ulusal Deprem Konseyi ne yazık ki lağvedildi. Bundan konsey mensupları bilim adamlarının bile haberi yoktu ve sebep olarak artık uygulama alanının kalmadığı belirtilmişti. Yeni bir kuruluşun ihdası için çalışmaların başlatıldığı söylenmişse de bugüne kadar bu gerçekleşmedi.


Sulu Mahalle
Yüzüncü Yıl Üniversitesi profesörlerinden İlyas Yılmazer, Erciş’te çöken mahallenin eski adının “Sulu Mahalle” olduğunu söylüyor. Yani bu, sulak bir ovaya yapılmış mahalle. Yıllardır Yılmazer bunu yazar, söyler, ben de birçok kere onun bu fikir ve önerilerini yazılarımla desteklemişimdir.
Kayanın üzerine yapılmasını önerdikleri bir mahallenin, onların zahmetle kabul ettirdikleri bir proje uyarınca o kayalık bölgeye yapıldığını (Erdemkent) ve depremden bu bölgenin sağ salim çıktığını söylüyor. 2004’de Erciş’te yıkılan Sulu Mahalle bölgesinin, imara kapatılması için çok uğraşmışlar ama muvaffak olamamışlar.

***


Başbakan derhal bölgeye gitti depremden sonra. Bu iyi bir şey tabii ama şöyle diyenler de var: “Başbakanı ağırlayacağız diye bürokratlar depremzedelerle uzun zaman ilgilenemediler.”
Bir de uçak biletleri fiyatları artmış. THY ne yapmak istemiş olabilir? Yolcular bunu “fırsatçılık” olarak yorumluyor. Benim bunu söylemeye dilim varmıyor.
Depremden sonra Başbakan’ın ve bakanların çıkıp neler yaptıklarını anlatmaları bir “hamiyet değil vazifedir” hem eksik yapılmış vazife. Asıl “hamiyeti” kurtarma heyetleri gösteriyor. Doktorların bir kurtarma ekipleri var, enkaz altında bile sağlık müdahalesi yapabilmişler. Depremin hasarlarının kapanmasına kadar orada kalacaklarını söylüyorlar.
Her ilden gelen kurtarma ekipleri... Bir ekip var ki çok dikkat çekici. Kocaeli depreminde enkaz altında kalanlar kurmuş. Canla başla çalışıyorlar. Başka illerden gelen ekipler de var, Azeriler var... İşte bunların hamiyeti hamiyettir. Daha önce tedbir alması gerekip de almayanların değil.

Yazarın Diğer Yazıları