Derin bir nefes

A+A-
Altemur KILIÇ

Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi’nin bugün Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanan emekli komutanlar Hurşit Tolon ile Şener Eruygur’u  “TSK adına”  ziyaret ettiğini duyunca, eşim ve ben derin bir nefes aldık -tabirimi mazur görün- aynı anda,  “Oh be”  diye bağırdık!  Paşaların tutuklu olmaları ve özellikle TSK tarafından kendi kaderlerine terk edilmiş olmaları, içimizde, büyük bir ukde idi. Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, zarif ve anlamlı jestiyle sade beni değil, Genelkurmay’ın bundan evvel iki orgeneralimize sahip çıkmamasına üzülen ve türlü sebepler atfeden milletin büyük çoğunluğunu sevindirdi! Evet, hâlâ merak ediyorum; madem ki bu yapılabiliyormuş, önceki Genelkurmay Başkanı Sayın Büyükanıt Paşa aynı şeyi daha önce niye yapmamıştı?.. Bu soruya cevap vermesi, bu konudaki şüpheleri dağıtmak açısından zorunludur! Ama demek ki, TSK’da yeni bir dönem ve  “duruş” başlıyor. Ve demek ki,  “şaibeli mutabakat”  sona ermiştir!

Açmaz
AKP halkın yüzde 47 oylarına dayanıyor, ama dürüst anket yapılsın, halkımızın yüzde kaçı bizim gibi bu ziyareti tasvip etmiştir? Bu arada, halkın yüzde kaçı, hatta AKP’ye oy verenlerin ne kadarı, Abdullah Gül’ün Erivan’a gitmesini tasvip ediyor! Bu da ülkenin genel ikilemi ve açmazı!
İçimizde bir ukde daha var. Bu aylar ülkede herkes için bayram ayları, fakat suçları sabit olmadığı halde cezaevlerinde aylarca yatan Atatürkçüler ve vatanseverler için hicran ayları olacak! Bu da bir acı paradoks. Bizler bu güzel olaya sevinirken,  “malûmlar” , hemen Orgeneral İlker Başbuğ’un bu kadirşinas jestine, Türk ordusunun Orgeneral Hurşit Tolon’a ve Orgeneral Şener Eruygur Paşa’ya sahip çıkmalarına şiddetle tepki gösteriyorlar! İstedikleri kadar kızsınlar:  “İtler ürüyecek, ama artık bu kervan yürüyecek” !
Dikkat ediyor musunuz, Türkiye’nin, Ergenekon’dan Erivan’a kadar bütün hayati sorunlarında ve TSK konusunda, karşımızda bir ihanet cephesi var... Kanalizasyonda buluşuyorlar!
Bu konuda malumların yorumlarını,  “Şemdinli”  benzetmelerini ve Korgeneral Galip Mendi’nin ziyaretinin, “usullere göre yapılmadığı”  gibi saçmaları tartışacak değilim. Ne de “çevir kazı yanmasın” gibi yazanları!
Fakat ziyarete karşı çıkanları asıl Başbuğ ve Koşaner paşalar döneminde her şeyin artık eskisi gibi olmayacağı ve ordunun her konuda AKP iktidarıyla mutabık olmayacağı korkutuyor.
Fakat ortak iddia; bu ziyaretin yargıyı, yargıçları ve duruşmaları etkileyeceği!..

Riyakârlık
İşte bu, öteki  “tarafın” ne kadar riyakâr ve çifte standartlı olduğunu gösteriyor... Onlara  sorarım: Aylardır tahkikattan, iddianameden maksatlı olarak sızdırılan ve savunmasız  “zanlıları” rencide eden ve o medyanın kanunlara rağmen ve hatta muhtemelen savcıların bilgisiyle, her gün manşetlerden yayımladığınız ve de hâlâ yayımlamaya devam ettiğiniz suçları sabit olmayanları yargısız infaz etmeniz “yargıya müdahale”  değil miydi?
Artık, hiç olmazsa şimdi kuyruklarınızı bacaklarınızın arasına sokup duruşmalara kadar dillerinizi ısırın!
Başbakanımız herhalde bu ziyaretten hoşnut olmamıştır, ama mecburen “İnsani ziyaret, başka anlamlara çekmeyin”  buyurmuşlar... O çekmeyebilir, ama Ergenekon konusunda yapılanlar karşısında, kendisi  “insaniyeti”  biraz olsun hatırladı mı?..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları