Dev limanda işbirliği teklifİ

Dev limanda işbirliği teklifİ
Türkiye’de dev cruise gemilerinin yanaşacağı dev liman sorunu olduğunu öne süren Royal Carribean Türkiye İletişim ve Pazarlama Direktörü Cihangir Canıyılmaz, Bu limanda her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

DÜNYANIN en büyük kruvaziyer (turistik büyük gemi) şirketlerinden Royal Carribean Yenikapı-Zeytinburnu’na inşa edilecek bir limanda her türlü işbirliğine hazır olduğunu açıkladı. Cruise alanında Türkiye’nin tek eksiğinin ‘liman’ olduğunu söyleyen Royal Carribean Türkiye İletişim ve Pazarlama Direktörü Cihangir Canıyılmaz “2017 de 40 gemimizin 39’u Kuşadası’na 1’i Marmaris’e yanaşacak. İstanbul’da bu sene yokuz. İstanbul devasa gemilere birçok kez ‘ana liman’ olarak ev sahipliği yaptı. Fakat şimdilerde gemiler Pire’den kalkmaya başladı. Liman sorunu çözüme kavuşur ve terör olayları azalırsa ‘ara liman’ değil, yeniden ‘ana liman’ haline dönüşürüz” dedi. Royal Carribean ve THY’nin davetlisi olarak gittiğimiz ABD’de THY ile ortak düzenledikleri basın toplantısında konuşan Canıyılmaz şunları söyledi: “Bu yıl pek çok büyük cruise gemisi Türkiye’yi rotadan çıkardı. Biz Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Bu yüzden Türkiye’den çıkmadık ve çıkmayacağız. Royal Caribbean, Türkiye pazarına turist getirmeye devam edecek. İstanbul’da iyi cruise limanının olması durumunda Türkiye’ye gelecek cruise yolcusu sayısı da katlanacaktır. Şu an Galataport için süren inşaat da gemilerin gelmesini frenliyor. Zaten oraya iki gemi ancak yanaşabiliyordu. İstanbul’da Yenikapı-Zeytinburnu hattında bizim gibi cruise devlerinin liman talebi var. Royal Caribbean ve diğer cruise şirketleri bu yatırımın, işletme projesinin içine girebilir. Önemli olan limanın yapılması.” 

Türkiye’ye 2015’te cruise yoluyla 1.9 milyon turistin geldiğini belirten Canıyılmaz, gelen her gemide yaklaşık 3 bin ila 6 bin arasında turistin bulunduğunu söyledi ve ekledi:

YOLCU BAŞI 135 DOLAR

“Bu gemiler geldikleri her şehre günlük kişi başı 135 dolar bırakıyor. Bu da toplamda ciddi bir rakam tutuyor. Boğaz’daki akıntıdan dolayı Yenikapı önemli alternatif. Çünkü İstanbul aynı zamanda Karadeniz’e açılan önemli bir kapı. İstanbul’da sıkıntı yaşamaya başlayınca rota azalarak da olsa Kuşadası’na kaydı. Dışarıdaysa Yunanistan’a kaptırıyoruz” dedi. THY ise Türkiye’den cruise seferleri için ABD’ye kampanya ile taşınan yolculardan dolayı Royal Carribbean ile işbirliği yapmaktan çok memnun. THY’nin Miami Müdürü Celal Baykal, ABD’deki Miami hattı 25 Ekim 2015’te başladığına dikkat çekti ve, “Miami, en hızlı çıkış yapan hattımız oldu. Aradan geçen bir yıllık sürede yüzde 75 dolulukla uçtuk. Miami’ye 150 bin kişiyi taşıdık” dedi.

liman1.jpg

 

HY’nin Miami Müdürü Celal Baykal, son 10 günde doluluk oranının yüzde 85’e ulaştığını belirterek, “Haftada 7 gün başladık, şu an 6 gün. Yaz dönemi yeniden 7’ye çıkacağız. 49 koltuk business uçuyoruz” dedi. Önümüzdeki yıllarda Miami’nin kargo köyü olma hedefi var. Bununla ilgili de Baykal şunları anlattı: “Bizden de kargo uçağı istiyorlar. THY’nin Atlanta’da var, ileride Miami’de de kargo  olabilir. Burası şirkete para kazandıran bir hat.”

2017’DE KARAYİPLER’E TÜRKİYE’DEN 7.500 KİŞİ 

THY ile Miami işbirliklerine de değinen Cihangir Canıyılmaz, “Miami, Royal Caribbean’ın merkezi. Buradan tüm Karayip adalarına seferlerimiz var. THY bileti, 1 gece Miami’de konaklama ve 7 günlük dünyanın en büyük lüks yolcu gemileriyle Karayipler gemi turu dahil 1.850 Euro’dan başlayan fiyatlarımız var. Bunu 9 taksitle ödemek mümkün. Karayipler sezonu 52 hafta. Bu yıl, 6 bin 50 kişiyi THY işbirliğiyle Karayipler’e götürdük. Önümüzdeki yıl sayının 7 bin 500’e çıkmasını hedefliyoruz” dedi.

ALASKA’YA EN ÇOK TALEP ADANA’DAN 

THY Miami Müdürü Celal Baykal, “Türkler en çok Aralık-Ocak ile Temmuz-Ağustos aylarında Miami’ye gidiyor. Burada 8 bin Türk yaşıyor. Şehir tek başına yılda 98.3 milyon turist çekiyor” dedi. Royal Caribbean İletişim ve Pazarlama Müdürü Canıyılmaz ise Uzakdoğu’dan Akdeniz’e, Amerika’dan Alaska’ya kadar pek çok bölgeye cruise turları düzenlediklerini söyleyerek ilginç bir istatistik paylaştı: “Alaska turlarına Türkiye’den en çok talep Adana ve Gaziantep’ten. Bu sene 316 misafirimiz bizimle Alaska’ya geldi. Sıcak şehirlerimizin insanı, kaçış için soğuk Alaska’yı tercih ediyor.”

1 MAYIS’TA HAVANA YOK SATIYOR!

CELAL Baykal, “Royal Caribbean işbirliğimize olan ilgi Havana (Küba) hattımızın 20 Aralık’ta açılmasıyla artacaktır. Biz de THY olarak bu işbirliğini artırmak istiyoruz. Çünkü iki taraf da taşın altına elini koyuyor. İlk satışlar iyi gidiyor, hatta Miami’nin ilk günlerinden daha iyi bir performans var. 1 Mayıs dönemi adeta yok satıyor. Fiyatlar 699 dolardan başlıyor” dedi. THY sayesinde Türklerin Miami ilgisinin arttığına dikkat çeken Canıyılmaz, “Karayiplere önceki yıllarda bin yolcu taşırken, bu rakam 2016’da 6 bini aştı. Küba hattının da 2017 Nisan’ında açılacak olmasıyla 2017 hedefimizi 9 bin kişi belirledik. Şu anki satış grafiğimizle bunu yakalayacağıma inanıyoruz. Dolar ve Euro’daki hareketlilik bizi etkilemedi, günlük satışlarımız artarak devam ediyor” dedi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş