Dev mağaza zinciri battı

Dev mağaza zinciri battı
300 milyon lira yıllık ciroya ulaşan ev ürünleri perakende zinciri Esse el değiştirdikten 6 ay sonra krize girdi. Ünlü markanın çok sayıda mağazası ve merkez ofisi hacizler sonrası kapatıldı.

Hürriyet'ten Dinçek Gökçe'nin haberne göre Semih Şeftali’nin 2002 yılında kurduğu Esse zaman içinde önemli bir konuma yükseldi. Esse bünyesinde 100’ü franchise olmak üzere toplam 207 mağazaya ulaşıldı. Geçtiğimiz Şubat ayında ise Esse için yeni bir süreç yaşandı. Şeftali, Esse’yi, H. Erhan Abaz, A. Cüneyt Yağcı ve Atilla Okumuş’a sattı. Ticaret sicil kayıtlarına göre şirketin yüzde 10’ar hissesi Yağcı ve Okumuş’a kalan kısım ise Ataköy Dayanıklı Tüketim Mamulleri Sanayi ve Tic. Ltd. şirketine geçti.

15 TEMMUZ SONRASI DAHA DA KÖTÜLEŞTİ

Esse yeni yönetime geçtikten sonra faaliyetlere kaldığı yerden devam etti. Ancak, işlerde belli ölçekte düşüş yaşanmaya başladı. En sancılı süreç ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşandı. Yaşanan sorunu ilk hissedenler ise şirket çalışanları oldu. Maaş ödemelerinde yaşanan sıkıntılar giderek artmaya başladı.

ŞİRKETE KARŞI ONLARCA İCRA TAKİBİ

Şirkete yönelik artan haciz baskısı nedeniyle iflas erteleme gündeme gelse de OHAL süresince yasak olduğu için bu yola başvurulamadı. Bir tür koruma sağlayan konkordato başvurusu için bir dizi görüşme yürütüldü. Yaşanan soruna çözüm bulunamayınca bu kez tedarikçiler harekete geçti.

EN GÖZDE MAĞAZA DA KAPANDI

Geçtiğimiz iki hafta içinde ise Esse’nin birçok mağazasının kapatıldığı öğrenildi. Kapanan şubeler arasında ‘Esse’nin gözbebegi’ olarak nitelenen Suadiye mağazasının da olduğu anlaşıldı. Anılan mağazada tüm rafların boşaldığı görüldü. Şirkete yakın bir kaynak ise bazı mağazalardaki ürünlerin alacaklı çalışanlar tarafından alındığını öne sürdü. Adının açıklanmasını istemeyen bir mağaza yöneticisi ise “Şu an tüm mağazalarda POS cihazları Esse’ye ait değil. Şirketin borçlu olduğu tedarikçilerin POS cihazları geldi mağazalara” dedi.

TEDARİKÇİLER BİR ARAYA GELDİ

Esse’nin yaşadığı sıkıntının aşılması için, hem şirket ortaklarının hem de tedarikçileri birkaç aydan beri çeşitli arayışlara girdi. Bu amaçla Sektör Mağazacılık Züccaciye İç ve Dış Tic. San. A.Ş. ismiyle yeni bir şirket kuruldu. 21 Ekim’de kurulan Sektör A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi Ali Güner. hurriyet.com.tr'ye konuşan Güner, alacaklı konumunda bulunan perakendeciler olarak devreye girdiklerini belirtti. Güner’in verdiği bilgilere göre en büyük borç 300 milyon lira ile tedarikçilere ait. Tedarikçilerin yanı sıra, bankalar ve şirket personeli de alacaklı durumda.

Etiketler: ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.