Devlet Hazinesi de 'Evet'e amade oldu!

Devlet Hazinesi de 'Evet'e amade oldu!
AKP iktidarı, halk oylamasından “Evet” çıkartarak, Türkiye’ye başkanlık sistemini getirebilmek için, her kesime kesenin ağzını açtı.

Salim Yavaşoğlu / Yeniçağ


Esnaftan emekliye, öğrenciden büyükanneye varıncaya kadar borç silme, vergi indirimi, faizsiz kredi, maaş bağlama gibi uygulamalar devreye sokuldu.

Binlerce kişinin başvurduğu ve merakla beklediği sıfır faizli Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kredi sonuçları açıklandı.

Program kapsamında 461 bin 167 girişimci KOBİ’ye toplamda 11 milyar liralık, esnafa ise faizsiz 50 bin TL’lik kredi verecek. 3 Şubat’ta başlayan, beyaz eşya ve mobilyada 3 aylık vergi indirimi, eylül ayının sonuna kadar uzatıldı.
Sigorta primi ve vergi borçlarına yeniden taksitlendirme hakkı geliyor.

Yeniden Yapılandırma Kanunu,2016 Haziran ayına kadar olan vergi ve prim borçlarını kapsıyordu. Uygulama 7.2 milyon vatandaşımızı kapsayacak. Kredi Garanti Fonu tarafından verilen kefaletin üst limiti 200 milyon liraya yükseltildi, toplam kefalet hacmi de 250 milyar lira olarak belirlendi. Öncelikli esnaf ve sanatkârın krediye erişimini kolaylaştıracak söz konusu düzenleme, ikinci aşamada KOBİ’leri de kapsayacak.

Bu arada AKP iktidarının “referandum” vaatleri, “kanser ilaçlarını” da kapsama aldı. Bu vaadi bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen salı günü Erzurum’da yaptığı konuşmada, geçen yıl yaptığı ilaç vaadini tekrarladı.

Cumhurbaşkanı, “Geçen Başbakanımızla da Recep beyle (Sağlık Bakanı Recep Akdağ) de konuştuk. Kanserle ilgili ilaçlarda bir sıkıntı vardı, yani bedelini kanserli hastanın ödemesi gibi. Dedik ki ‘Bunu da devlet halledecek.’ Bu tür hastalarımızın da inşallah tedavisini,masrafını devlet olarak üstleneceğiz” dedi.

Erdoğan, 6 Kasım 2016’da Üsküdar’da yaptığı konuşmada aynı vaadi şöyle dile getirmişti: “Geçen Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızla konuştuk. Dedim ki: Bakın kesinlikle, kanser dahil, ilaçları nereden gelirse gelsin, bunlardan kesinlikle ücret almamamız gerekir. Böyle bir şey olmaz. İnsan hayatı bizim için bu kadar önemli.”

  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.