Devlet Trabzon'a borçludur!...

A+A-
Murat TAŞKIN

Türkiye’de her ilin kendine has özellikleri vardır. Gaziantep, Denizli, Kayseri, Manisa gibi iller sanayileşmeleri ile.. Antalya, Hatay, Muğla, Adıyaman, Şanlıurfa turistik ve tarihi değerleri ile.. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa hemen hemen her yönleriyle bilinir, hatırlanırlar. Sahip oldukları özellikler de göz önünde bulundurularak bu kentlerin gelecekleri ile ilgili projeler yapılır, yatırımlara ağırlık verilir. Bu noktada Trabzon’a baktığımız zaman, sanayiyi yok denecek kadar az, turizmi yeni yeni palazlanmaya başlayan birsektör olarak görürüz. Trabzon’da yaşamayanlar ama Trabzon kelimesine aşinalığı olanlar için bu kent Faruk Özak’ın deyimi ile “Bir spor ve sanat merkezidir.” Dış ülkelerde bu kentin ismi Trabzon değil, Trabzonspor olarak biliniyor, söyleniyor.
Görünen köy kılavuz istemeyeceğine göre, bu kente devletin yapacağı öncelikli yatırımlar arasında ilk sıralarda, hatta en önde spor yatırımları olması gerekmez mi?
Mutlaka..
Öyle ise 60 yıldan beri adeta yamalı bohça haline getirilen Hüseyin Avni Aker stadı ile Trabzon ve Trabzonspor’a neden “Bununla yetin” denir durur?
Neden Nuri Albayrak döneminde gündeme getirilen, hatta projelendirilen, dahası “Kıyı Kanunu” nda bile gerekli düzenlemesi yapılan Akyazı Projesi kapsamındaki 50 bin kişilik stadın inşaatına başlanmaz.
Önceki gün genel kurulda, Albayrak yönetiminden Muzaffer Ermiş’in, “Neden Akyazı Stadı için çaba sarfetmiyorsunuz. Neden Toki kanalıyla bu projeyi hayata geçirmiyorsunuz?” sorusu ve sitemine Başkan Sadri Şener’in verdiği şu karşılık gerçekten ilginç ve bir o kadar da düşündürücüdür: “Bizim bu projeyi yapacak gücümüz yok. Bir spor kenti olan Trabzon’a bunu devletin yapması gerekir.  Biz bunun için Trabzonlu olan TOKİ başkanı ile görüşmeye çalışıyoruz. Ama herkes görüşüyor, biz görüşemiyoruz. Zorla randevu almaya çalışıyoruz. Olmuyor.”
Sayın Şener’in genel kurulda yaptığı bu açıklama doğru ise, devleti yönetenlerin Trabzon ve Trabzonspor’a karşı bir negatif bakışları var demektir. Ama haklı hiçbir gerekçeleri yoktur. Devletin Trabzon’a yapabileceği en büyük yatırım bu projeyi  “yap-işlet-devret” ile talipli beklemek yerine kendisinin yapmasıdır. Bu da devletin saten Trabzon’a olan borcudur.
Borcunu da ödemesi lazımdır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları