Devletin ofisi felaketin rengini açıkladı. Risk daha da artacak

Devletin ofisi felaketin rengini açıkladı. Risk daha da artacak
Kuraklık korkusu ve yeterince destek alamadığı için tarlaya girmeyen çiftçi buğday ekiminin düşmesine neden oldu. TMO’dan yapılan açıklamada ekimin gerekenin çok altında olduğu belirtildi.

Sözcü gazetesi internet sitesinde yer alan habere göre; Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıkladığı son raporda  ülkemizde 1 Ekim-31 Aralık 2020 döneminde yağışlarda normaline göre yüzde 48, geçen yıla göre yüzde 34 azalma oldu. Raporda Türkiye buğday ekilişinin yüzde 38'inin yapıldığı İç Anadolu Bölgesi'nde ekimin tamamlandığı belirtildi.

Raporda, "Yetersiz yağış ve yüksek seyreden sıcaklıktan dolayı bitki olması gerektiği düzeyin çok altında gelişme göstermiştir." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu raporda Eskişehir'de çıkış meydana gelmeyen bazı kıraç arazilerde üreticilerin yeniden ekim yaptığı bilgisine yer verilirken, "Konya'da kıraç arazilerde çıkış oranı yüzde 20 civarında, yüzde 80'lik kısımda tohum hafif çimlenip pençe atmış fakat bitki toprak yüzeyine çıkamamıştır." denildi. TMO raporunda kuraklığa işaret edilerek şöyle devam edildi:

"Bu durumun böyle devam etmesi halinde özellikle İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi'nin iç kesimleri ve Karadeniz Bölgesi'nin iç ve orta kesimleri ile Şanlıurfa'da çimlenmesi gerçekleşmeyen veya çıkış yapamayan kıraç alanlardaki hububatın riski daha da artacak." 

Türkiye'de hububat alanlarımızın %78'i kıraç özellik taşıyor.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş