Dicle bölgesinde elektriğin yüzde 71’i kaçak

A+A-
Esfender KORKMAZ

Türkiye’de elektrikte kayıp kaçak oranı ortalama olarak yüzde 14 oldu. En yüksek kaçak oranı Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt’i kapsayan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş bölgesinde meydana geldi. 2012’de bu bölgede kaçak oranı yüzde 71 oldu. Bu oran üç yıl önce yüzde 65 idi. Anlaşılan bu bölgede neredeyse kimse elektrik parası vermiyor.
Kaçak oranında ikinci sırada Bitlis, Hakkari, Muş, Van’ın yer aldığı Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. geliyor. Kaçak oranı yüzde 53’tür
Elektrik kaçağının en az olduğu bölge ise yüzde 5.8 ile Trakya bölgesi oldu. İstanbul’un Anadolu Yakası (Ayedaş) yüzde 6.9 ile en az kaçağın olduğu ikinci sırada geldi. Bu sorun yıllardır Türkiye’de tartışılıyor. 
Öte yandan, Türkiye’de çıkarılan kömürün büyük kısmı elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Halen Türkiye’de elektrik enerjisinde kurulu gücün yüzde 19.2’si kömüre dayalıdır. Geçen sene Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) elektrik üretimindeki kömür payının yüzde 41’e çıkacağını açıklamıştı. 
Elektrik üretiminde en büyük payı doğal gaz almaktadır. Doğal gaz ithal edildiği için, hem cari açığı artırmakta, hem de dış politikada stratejik manevra imkanlarımızı daraltmaktadır. 
Buna karşılık en büyük kaynağımız hidrolik baraj ve akarsudan yeterince faydalanamıyoruz. Aşağıdaki tablo Türkiye’de elektrik enerjisi kurulu güç dağılımını vermektedir. Hidrolik akarsu ve Hidrolik baraj birlikte alınırsa, elektrik üretimindeki payı yüzde 35.2’dir. 

esfender-033.jpg

Yine Türkiye’de elektrik kilovat fiyatları dünya ortalamasına yakındır. Aşağıdaki tablodan görüleceği gibi, Özbekistan, Arjantin, Çin ve Rusya’da elektrik fiyatları bizden daha düşüktür. ABD ile yakın düzeyde, Meksika, Fransa ve Almanya’dan daha düşüktür.  

esfender1-003.jpg

Elektrik üretiminde çevre hassasiyeti, bizdeki doğal kaynakların daha etkin kullanılmasını önlemektedir. Bu alanda daha iyi teknolojiler  kullanılarak hem çevreye zararlar önlenebilir. Hem de kaynaklarımızın daha etkin kullanılması sağlanabilir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları