Direksiyon hâkimiyeti

A+A-
Altemur KILIÇ

“Aracı yöneten, kaygan yolda, direksiyon hâkimiyetin kaybetti -araç, sağa, sola yalpaladıktan sonra bariyere çarptı. Yaralı, ölü sayısı belli değil- sonra da arbede çıktı.” 
Bunlar, günlük haberlerden... Ama Türkiye’nin, kaygan seçim yolundaki durumunu ve ihtimalleri de özetliyor.  Başka bir deyişle; “Bindik bir alâmete, gidiyoruz kıyamete.”
TBMM Başkanlık kürsüsü üzerindeki ibare:  “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” ... Gerçekte böyle mi?.. “Demokrasi tramvayı” ile iktidara gelmiş olan AKP gerçekten milleti temsil ediyor mu? Ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye “aracını” iyi yönetiyor mu? Yoksa zafer sarhoşluğu ve pervasızlığıyla bir trafik kazasına mı uğratacak. Veya hangi bariyerlere çarpıp nasıl duracak? Ve sonra da “arbede” çıkacak mı?

Tarihî hatırlatma
27 Mayıs 1960 öncesinde, Demokrat Parti yönetimde, iktidar “direksiyon hâkimiyetini” kaybetmiş, “freni” de patlayan “otobüs” şarampole yuvarlanmıştı. Acılarını hâlâ çekiyoruz ve “artı şokları” devam ediyor.
Bugün de aynı tehlike var... Şurası muhakkak, Erdoğan “öfkesine-diline” hâkim olamıyor. Gazetecilere dava açması, koruma polisini iteklemesi, yeni örnekler... Bir politikacı için büyük zaaf -bir başbakan, bir devlet adamı için büyük nakisa ve de ayıp- Türkiye için de büyük tehlike!
Erdoğan, öfkesi ve dili yüzünden de eninde sonunda, direksiyonun da hâkimiyetini kaybedecek gibi. Üstelik referandum neticelerinin “zafer sarhoşluğu”, pervasızlığı var, yanaşma liberalleri bile korkutuyor... Fakat “ne sihirdir ne keramet” liberal yanaşmaların, süregelen desteklerine ilaveten,  birdenbire,  dünya ve ABD basınının, umut “yıldızı” oldu... Herhalde kendi amaçları için Erdoğan’a övgüler yağdırıyorlar... Bu da onun cüretini arttıracak! Yabancıların hesapları malum: Herhalde Türkiye’nin “iyiliği” değil... Orta Doğu’daki, Orta Asya’daki planları ve amaçlarına ulaşmak için tabiî. İktidarda kalmasını isterler... Ondan iyi “aracı”
nereden bulacaklar!..
Türkiye açısından en vahimi, Erdoğan bu mâlum öfkesiyle ortamı geriyor ve muhalefetin de mukabil öfkesine yol açıyor. Bu kaygan ortamda “arbede” , seçim öncesi veya seçim sonrası kaçınılmaz olacak!
Demokrasi için umut, seçimlerin, şöyle veya böyle “arbedesiz” sonuçlanması! Fakat öyle şeyler oluyor, öyle gelişmeler var ki:Trafik kazası mukadder gibi. Mesela, “direksiyondaki” pervasızlık arttıkça, Yargının  -HSYK’nun, Yüksek Yargının, İktidarın baskısı altına alınması- siyasallaştırılması, yandaş yargının oluşturulması, mesela TSK’nın itibarını, halkın güvenini kıran saldırılardan öte Ergenekon tutuklamaları ve yargılamalarından öte, elini kolunu bağlamak, alternatif ordu kurmak girişimleri... Emniyetin içine sızmaktan başka şimdi de polise İmam Hatiplileri de sokmak, Jandarmayı Genelkurmay’dan koparmak gibi hareketler!.. Ve seçimlerde gene AKP kazanırsa TC Devleti rejimini kökünden değiştirecek Yeni Anayasa’da “değiştirilemez maddeleri”, “Türklük” kavramını, hatta milletvekillerinin yemini metinden çıkaracak tasavvurlar! 
Bugün, “Otobüsün” frenleri patlamadı, ama frene basacak olan da direksiyonda... Frene basmak basiretini gösterecek mi?  Hiç de öyle görünmüyor. Aksine, seçimleri kazanmak için her şey yapılacak ve yapılıyor.  Bu cümleden, APO ve AKP ıle pazarlık yapıldığı artık inkâr edilemeyecek kadar ortada!..Erdoğan bunu ortaya çıkaranlara, “alçak, şerefsiz” demişti... Mızrak çuvala sığmadı, deşifre oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AKP’nin seçimlerde Hizbullah’la işbirliği yapacağını iddia edince, ona da “şerefsiz, alçak” demeye getirdi.. Kılıçdaroğlu’nun, AKP milletvekillerinin, bu cemaatin “evlerine” gittikleri iddiası, doğru çıkarsa, bakalım ne diyecek.

Hizbullah bilmecesi
Hizbullah konusunda benim, hafızamı-havsalamı zorlayan bir durum, bir bilmece var. Katil Hizbullahçılar önce  salıverildiler... ama şimdi fellik fellik her  yerde  aranıyorlar.. Diğer tarafta, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Lübnan’daki Hizbullah Lideri Nasrullah Harriri’yle yakın temasta... Onu iktidarda  tutmaya çalışıyor... Bu Harriri,  acaba daha önce Seyrantepeye talip olan ve Türktelekom’u Başbakanın tasvibiyle satın alan ve şimdi de CEO’su, aynı Harriri mi?.. Kafam karıştı... Birisi aydınlatsa!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları