"Dış politikada cevap bekleyen soru çok"

"Dış politikada cevap bekleyen soru çok"
24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye'nin dış politikasını değerlendiren Emekli Büyükelçi Onur Öymen, "Dış politikada cevap bekleyen soru çok" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Türkiye'de gerçekleştirilen 24 Haziran seçimlerinin ardından iç politikada yaşanan gelişmelerin yanında gözler dış politikaya da çevrildi. Emekli Büyükelçi Onur Öymen, "Şimdiden bir şey söylemek, yani kesin ve net konuşmak zor, ama, göreceğiz. Öte yandan, ABD Başkanı Trump'un politikaları var. Ekonomi politikaları var, Türkiye de onlardan etkilenecek, demir çelik konusunda vergi var, Türkiye bundan etkilenecek, ABD'nin Çin ile başlattığı ticaret savaşına Türkiye taraf olacak mı, olmayacak mı, örneğin bu var. Ne kazanacaksınız, ne kaybedeceksiniz, birçok bilinmezlik var ortada" dedi.

Dış politikanın sadece Türkiye'nin beklenti ve tercihiyle şekillenmediğini ifade eden Onur Öymen, başka ülkelerin Türkiye politikalarına da bakmak gerektiğini dile getirdi. Onur Öymen şöyle devam etti,

"Türkiye'nin de, başka ülkelerin de beklentileri ve çıkarları var. Bu noktalarda hassas bir denge oluşturmak gerekiyor. Yani; daha önce bunu başarılı bir şekilde yapamadı Türkiye, sıkıntılar biraz buradan kaynaklanıyor. Bundan sonra değişiklik olacağını da çok sanmıyorum, şimdiye kadar ne yaptıysa iktidar, bundan sonra da onu yapacak. Türkiye, sıkıntılardan kolay kolay kurtulamayacak. Örneğin; Avrupa Konseyi'nin denetimi altında Türkiye. Bu denetimden çıkmadan, AB ile ilişkileri normalleştiremiyorsunuz. Buradan çıkabilmek için de Olağanüstü Hal'i kaldırmanız gerekiyor. Bunu yapacak irade var mı, böyle bir çözüm isteği var mı, bilemiyorum."

Komşu ülkelerle ilişkilerde de durumun belirsizliğini koruduğuna dikkat çeken Emekli Büyükelçi Onur Öymen, şunları kaydetti,

"Suriye konusunda durum keza öyle. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin bazı önerileri vardı, bunlardan biri Suriye ile diplomatik ilişki kuralım gibi. Böyle bir niyet yok. ABD ile ilişkileri nasıl çözeceksiniz? Sadece Menbiç ile olmuyor, 30 kilometrelik bölgede PYD'yi ne yapacaksınız? Kandil'e operasyon yapılıyor, ama, PKK'nın yönetim kadrosu orada mı? Bunun ne kadarı Sincar'a geçti, ne kadarı Ermenistan'da? Bunların hepsini araştırmak gerekiyor."

"Kandil'e girmek kesin çözümü gerektiriyor; yıllardan beri söylüyoruz, ama, ilk defa şimdi hareket başladı" diyen Onur Öymen, "Şimdiden kesin ve net konuşmak zor, ama, göreceğiz. Öte yandan; ABD Başkanı Trump'un ekonomi politikaları var, demir çelik konusunda vergi var, Türkiye bundan etkilenecek, ABD'nin Çin ile ticaret savaşına Türkiye taraf olacak mı, olmayacak mı, bu var. Ne kazanacaksınız, ne kaybedeceksiniz, birçok bilinmezlik var ortada" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki seçim sonucundan Rusya'nın memnun olduğunun belli olduğunu aktaran Onur Öymen, sözlerini şöyle tamamladı,

"AB ile ilişkilerde en küçük bir ilerleme yok, Avusturya'ya bakarsanız; Türkiye'yi her şeyden çıkartmaya hazır. Çok parlak bir tablo yok ortada. Başka bir yönetim olsaydı, yeni bir sayfa açılır mı, açılmaz mı konuşulurdu AB ile böyle bir durum da yok. Rusya sonuçtan memnun belli. Rusya ile ilişkiler nereye kadar gidip ne yapacaksınız, bütün bunları göreceğiz. Kıbrıs meselesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı nereye kadar, ne derece koordineli hareket ediyor belli değil. Garantörlüğün tartışılması sözleri soğuk duş etkisi uyandırdı."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.