Dışarıdaki herkesi her şeyi özledim - Murat AĞIREL
19 Eylül 2021 Pazar
İstanbul Hava durumu İstanbul 27°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Murat AĞIREL
Murat AĞIREL

Dışarıdaki herkesi her şeyi özledim

murat.agirel@hotmail.com
+
Aa
-
9 Ağustos 2020 Pazar

Bugün, benzer gerekçelerle hakkında dava açılan ve halen cezaevinde bulunan gazeteci Hülya Kılınç ile yaptığım röportajı sizlerle paylaşıyorum:

M. Ağırel: Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçerken bizler de sadece gazetecilik yaptığımız için kendimizi bir anda cezaevinde bulduk. Neden içeride olduğumuzu biliyoruz elbette, ben daha çok cezaevinde yaşadığımız sürece değinmek istiyorum. Cezaevine ilk kez geliyorsun sanırım, ilk günlerini anlatır mısın?

 H. Kılınç: Birkaç yıl önce cezaevi ve sığınma evinde yaÅŸayan kadınlarla röportaj yapmak istemiÅŸ, bürokratik nedenlerden dolayı gerçekleÅŸtirememiÅŸtim. Ä°ÅŸe bak ki bugün ben bu röportajı veriyorum. Senin de belirttiÄŸin gibi neden içeride olduÄŸumuzu biliyoruz, cezaevindeki yaÅŸamı anlatmak isterim ben de. Ä°nsan güçlü bir canlı... YaÅŸadığı ortama, ÅŸartlar ne kadar zor olsa da bir süre sonra uyum saÄŸlıyor. Ben de uyum saÄŸladım sanırım. Dört ayı geride bıraktık bile. Tutuklandığım ilk günü anlatayım istersen. Biliyorsun Manisa'da yaşıyorum ve gazetecilik yapıyorum. MÄ°T ÅŸehidinin cenazesiyle ilgili hazırladığım haber 3 Mart tarihinde yayınlandı. 4 Mart sabaha karşı Barış TerkoÄŸlu gözaltına alınıyor. Saat 05.00 gibi beni Barış Pehlivan aradı, benimle ilgili gözaltı olup olmadığını sordu. Saat 09.00 gibi evimde gözaltına alındım. Manisa Emniyet Müdürlüğü'nde saat 16.00'ya kadar tutuldum. Daha sonra Ä°stanbul'dan Ä°zmir'e gelen emniyet personeline teslim edildim. Ä°stanbul'a gelir gelmez saat 23.00'te savcıya ifade verdim. Ardından Barış TerkoÄŸlu ile birlikte çıktığımız mahkemede ikimiz de tutuklandık. Ä°lk kez mahkemede bir süre konuÅŸma fırsatımız oldu. Bana kısaca cezaevi kurallarını, iÅŸleyiÅŸi anlattı. Bu sürecin biteceÄŸini belirtip moralimi yüksek tutmam tavsiyesinde bulundu. Cezaevinde ilk günler bana oldukça yardımcı oldu bu öneriler.

Ağırel: Cezaevindeki ilk günlerinden bahsedebilir misin?

Kılınç: Tutuklanmamın ardından önce Bakırköy Cezaevi'ne götürdüler. Saat 05.00 civarıydı sanırım. Bir dizi işlemden sonra geçici bir koğuşa aldılar. Sabah saat 08.30 gibi de Silivri Kapalı Cezaevi'ne nakil oldum. Hayatımda ilk kez kollarıma kelepçe takılmıştı. Gözaltı, tutuklama cezaevi süreci derken 24 saatte hayatımda her şey değişmişti.

Ağırel: Sadece bizim değil tüm dünyada yaşam değişti aslında. Koronavirüs herkesi tutsak etti bir bakıma. Cezaevindekiler için şartlar daha da ağırlaştı. Açık görüşler kaldırıldı mesela. Sen ailenle görüşebildin mi bu süreçte?

Kılınç: 5 Mart tarihinde tutuklandım. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açık görüş vardı. Ailemle o gün görüşme şansım oldu. Sanırım 11 Mart tarihinde açık görüşler kaldırıldı.

Ağırel: İnsanlar korona günlerinde yaşamın ne kadar zorlaştığından bahsediyorlar, özellikle uygulanan yasaklardan dolayı cezaevinde ne kadar zorlaştı yaşam sence?

Kılınç: Burası yüksek güvenlikli bir cezaevi. Ben normal süreci ancak birkaç gün yaşayabildim. Avukat ve aile görüşe çıkarken ve koğuşa dönerken üç kez üst araması yapılıyordu. Açık görüş kaldırıldığı için bu aramalar salgın nedeniyle yapılmıyor. Mektuplarımız uzun süre bekletiliyor. Gazeteler ve avukatlarımızın bıraktığı evraklar bir gün sonra teslim ediliyor. Cezaevi personeli 15 günde bir değişiyor. Yeni gelen ekip göreve başlamadan 14 gün karantinada bekliyor.

Ağırel: Yaklaşık dört buçuk aydır sen de tecrit altındasın. Tek başına nasıl geçiyor günlerin, zorlanıyor musun?

Kılınç: Sanırım cezaevinde en zoru yalnız olmak. Gazete, kitap okuyor, televizyon izliyorsun ama sohbet edecek kimse yok. Yalnızlık bir süre sonra zorluyor insanı ama dediğim gibi insan bir süre sonra alışmaya başlıyor yalnızlığa.

Ağırel: 24 Haziran'daki mahkemede tahliye çıkmayınca neler hissettin?

Kılınç: Tahliye olamayınca elbet üzüldüm, ancak siyasi bir dava bu, bir süreç gerekiyor ve o süreci sağlıklı bir şekilde atlatacağım.

Ağırel: Cezaevinde en çok ihtiyaç duyduğumuz moral ve dışarıdaki sevdiklerimizden dostlarımızdan iyi haberler almak. Sen ne düşünüyorsun bu şartlarda?

Kılınç: Zorlu bir süreç, hem cezaevinde yaşayan herkes aynı sıkıntıları yaşamıyor mu sanki. Hatta bu koşullarda açlık grevinde, ölüm orucunda olan insanlar var. Bu durumda benim şikâyet etmem sanırım ayıp olur. Bu süreçte bana en büyük morali avukatlarım verdi. Ergenekon davalarında yargılanan iki kurmay albay, şimdi avukatlık yapıyorlar. Av. Fuat Selvi ve Av. Ziya İlker Göktaş'tan söz ediyorum. Onlar benim dışarıyla olan bağımı ve nefes almamı sağlayarak, cezaevi deneyimlerinden ve önerilerden yararlandığım ve daha güçlü olmamı sağlayan avukatlarım.

Ağırel: Peki son olarak neleri özledin, çıkınca neler yapmak istiyorsun?

Kılınç: Dışarıdaki herkesi her şeyi özledim. Ailemi, oğlumu, dostlarımı, ağacı, kuşu, yaşadığım kenti. Yaşadığım kentin sokakları, parkları, caddelerinde kalabalığa karışmayı... Herkese her şeye daha bir sıkı sarılmayı… Ve gazeteciliğe kaldığım yerden başlamayı… Gazeteci eğilip, dökülmemeli, yandaşlaşmamalı. Gerçeği ve doğruyu kılavuz almalı. Bu nedenle kaldığım yerden başlamak en büyük beklentim ve hayalim...

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Türk subayları önünde saygı duruşu
Türk subayları önünde saygı duruşu
Ahmet B. ERCİLASUN
Türk subayları önünde saygı duruşu
Diyanet'in ne olacak bu hâlleri...
Diyanet'in ne olacak bu hâlleri...
Arslan TEKİN
Diyanet'in ne olacak bu hâlleri...
Rezervlerde akla zarar işler!..
Rezervlerde akla zarar işler!..
Esfender KORKMAZ
Rezervlerde akla zarar işler!..
Adil değil, güvenilir hiç değil!
Adil değil, güvenilir hiç değil!
Fatma ÇELİK
Adil değil, güvenilir hiç değil!
Yumurta zam şampiyonu
Yumurta zam şampiyonu
Gülay TUNÇEL
Yumurta zam şampiyonu
''Esnaf sebep, enflasyon sonuç!''
''Esnaf sebep, enflasyon sonuç!''
Murat İDE
''Esnaf sebep, enflasyon sonuç!''
Geçmiş olsun Erdoğan…
Geçmiş olsun Erdoğan…
Orhan UĞUROĞLU
Geçmiş olsun Erdoğan…
Yahudi tarlasındaki laiklik karşıtı!
Yahudi tarlasındaki laiklik karşıtı!
Kemal VANLI
Yahudi tarlasındaki laiklik karşıtı!