Dışişleri'nde uçuş yasağı açıklaması

Dışişleri'nde uçuş yasağı açıklaması
Dışişleri Bakanlığı tarafından Irak'ta bulunan veya Irak'a seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusu yayınlandı. Duyurunun havalimanlarında yoğunluğa sebep olduğu bildiridi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, "Anılan tarih ve saate kadar ülkemizle Erbil ve Süleymaniye 
arasındaki güzergahlarda yapılacak uçuşların kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışma başlatılmıştır" denildi.

Açıklamanın ardından uçuş programlarında değişiklik yapıldığı ve uçuş programında yoğunluk yaşandığı bildirildi. Uçuş yasğı başlamadan ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlar havalimanlarında kuyruk oluşturmaya başladı.

Dışişlerinden yapılan duyuru şu şekilde:

"Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 29 Eylül 2017, Cuma günü yerel saatle 18:00’den itibaren Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına/havalimanlarından uçuşların (Irak havayolu şirketlerinin Irak içi uçuşları hariç) askıya alınacağını açıklamıştır.

Bu çerçevede, anılan tarihten itibaren ülkemizle Erbil ve Süleymaniye arasında karşılıklı sefer düzenlenmesi mümkün olamayacaktır. Anılan tarih ve saate kadar ülkemizle Erbil ve Süleymaniye arasındaki güzergahlarda yapılacak uçuşların kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.

Vatandaşlarımızın seyahat planlamalarında bu gelişmeyi dikkate almaları ve IKB’de kalmaları zorunluluk arzetmediği takdirde uçuşlar askıya alınmadan bölgeden ayrılmalarında fayda görülmektedir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur."

"YASAK BAŞLAMADAN TERK ETMEK İSTİYORLAR"

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik, yaptığı açıklamada, hava yolu şirketlerinin serbest hareket etmesinin söz konusu olmadığını, dolayısıyla Bağdat'ın talimatına uyacaklarını ifade etti.

Erbil'den günde yaklaşık 5 bin kişinin 60 seferle yurt dışına seyahat ettiğini belirten Faik, endişe içindeki vatandaşların yasağın başlayacağı saatten önce Irak'ı terk etmek istediğini dile getirdi.

Faik, havalimanının Erbil yönetimi için ciddi bir gelir kaynağı olduğuna da dikkati çekerek, "Kargo bölümü dahil olmak üzere tüm uçuşların iptal edilmesi halinde günlük zararımız 350 bin doları bulur." dedi.

İlgili Haberler
Türkiye, Irak'ın kuzeyine uçuş yasağını kaldırdıErbil'e tüm uçuşlar durduruluyor
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş