Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'çocuk evlilikleri' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'çocuk evlilikleri' açıklaması
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, çocuk istismarıyla ilgili önergenin geri çekilmesinden günler sonra konuyla ilgili açıklama yaptı.

33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'na katılmak üzere Adana'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, çocuk istismarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Görmez, henüz anne yaşına gelmemiş, eş olmaya karar vermemiş bir çocuğun ebeveynlerinin izni dahi olsa evlenemeyeceğine vurgu yaparak, “Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur. Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz” dedi.

Görmez, şöyle devam etti:

“Nikah, hafife alınamaz büyük bir sözleşmedir. Yüce Rabbimiz nikahı Kur'an'da sorumluluğu ağır büyük bir sözleşme olarak tarif eder. Bütün bunlar gözardı edilerek henüz anne olma yaşına gelmemiş, eş olmaya karar vermemiş bir çocuğu, annesi babası dahi olsa evlendiremez. Buluğ çağına erse de akli melekeleri gelişmemiş, eş olmanın anlamını, aile olmanın yükümlerini, anne olmanın gereklerini henüz öğrenmemiş ve idrak edememiş bir kız çocuğu babası tarafından bile evlendirilemez. Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur. Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz. Devlet hiçbir ayrım gözetmeksizin kanatları altındaki yaşayan herkesin ırz ve namusunun da teminatıdır. Bu bağlamda hak ihlalleri ve tecavüzler cezasız kalamaz. Elbette mağduriyetler varsa buna serinkanlı tartışılarak giderilmeli. Yeni mağduriyetlere zemin oluşturmamak adına kılı kırk yaran bir özenle hareket edilmelidir. Aslolan ahlaki prensiplerin ve doğru bilginin toplum hayatına hakim olmasını sağlamaktır.”

  • Yorumlar 37
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.