Diyarbakır duruşmaları

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

KCK duruşmaları sebebiyle 55 gün ertelenen  “asit kuyuları-ölüm tarlaları davası” olarak bilinen Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak’ın tutuklu olarak yargılandığı dava için Diyarbakır’dayım. Türkiye’de kış başlarken kentteki sıcak hava siyasi gelişmelere de yansımış durumda. Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nun CHP’ye katılma durumu, BDP’nin yeni anayasa taslağı konuşuluyor her yerde.
Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır’da ciddi bir fenomen. Ancak CHP’ye katılması aynı oranda tepki görüyor. CHP’nin Güneydoğu’da kaybettiği prestiji yeniden kazanması için bir etken olmakla beraber fazla mesafe alınamayacağı da bir gerçek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer de Diyarbakırlı bir Zaza. Kardeşi de kentte il başkanı. Son günlerdeki BDP-CHP yakınlaşmasının bölgede hareketlilik kazandırmış olsa da Batıdaki götürüsünün daha fazla olacağını herkes yorumluyor. Sezgin Tanrıkulu, Temizöz’ün yargılandığı davadaki müdahil avukatların arasında. Ancak bir süredir duruşmalara katılmıyor. KCK davasında da ortalıkta görünmeyişi BDP tabanında tepki görmüş. Tanrıkulu’nu CHP’ye kaptırmaktansa bağımsız aday olmasını arzu ediyorlar.
BDP’nin yeni Anayasa taslağı ile ilgili uçuk kaçık önerileri de taban tutmamış, Diyarbakırlı Türk ile Kürt’ün birlikte yaşama zorunluluğuna gönülden inanıyor. Örgütün yoğun baskısına rağmen söz konusu fantezilerin mümkün olmayacağı kanaatindeler.
KCK davası için kısa sürede inşa edilen duruşma salonu Silivri kampusunun kötü kopyası 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti bir taraftan KCK’yı görüşürken diğer taraftan Cemal Temizöz ve Kamil Atak’ı da yargılıyor. Kentin yerel muhabirleri yılan hikâyesine dönen davada dinlenen tanıklara gülüp geçiyor. 21’inci duruşma olmasına rağmen her birinde onlarca tanık çağrılması yüzünden bir arpa boyu yol kat edilmediğini ifade ediyorlar. Bu gidişle Cizre’de yaşayan herkesin çağırılacağını iddia ediyorlar.
30 Ağustos’ta emekli olan Albay Cemal Temizöz iki yılı doldurmakta olan tutukluluğuna rağmen formundan bir şey kaybetmemiş. Çene sakalıyla entelektüel bir görüntüye bürünmüş. Bunu yaptığı savunmalarla perçinlerken, tanık ifadelerindeki çelişkileri ortaya koyması, hukuk kurallarını hatırlatması ile adeta ders verir nitelikte... Dünkü duruşmaya Temizöz’ün harp okulundan devre arkadaşları olan üç kişilik bir heyet de izledi. İzmir’den duruşmaya katılıp moral vermek amacıyla gelen arkadaşları önümüzdeki günlerde daha kalabalık geleceklerini ifade ediyorlar. Öğle arasında Cemal Temizöz ile ilgili anılarını anlattılar. Tahliye olacağı, adaletin yerini bulacağı inançlarını tekrarladılar.
Geçtiğimiz hafta yazdığım “JİTEM Dosyası”  başlıklı yazımdaki öngörülerimin izlerini burada buldum. Yeni inşa edilen salonda yakında JİTEM Davasının görülmeye başlayacağını gazetecisi, avukatı, polisi, adliye görevlisi, konuşuyor. Yani alt zemini hazırlanmış bile... Seçim öncesinde Diyarbakır sadece siyasi açıdan değil, hukuki olarak da kendinden çok bahsettirecek. Yani İmralı’nın dayattığı “hakikatleri araştırma komisyonu”nun oluşturulması yönünde alt yapı tamamlanmak üzere.
Faili meçhul cinayetler iddiaları, mahkemeye intikal eden Adli Tıp raporlarıyla neredeyse çürümüş bile. Manşetlere taşınan iddialar boşa çıkarken haber ne yazık ki tekzip niteliğinde bile yayınlanmıyor. Önümüzdeki yazıda Adli Tıp’tan gelen belgeleri paylaşmak üzere Diyarbakır’dan selamlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları