Dizilere şikayet yağdı

Dizilere şikayet yağdı
Geçen yıl evlilik programlarının kaldırılmasının ardından yerine gelen kuşak programları da RTÜK'e yapılan şikayetlerde başı çekmeye devam ederken, ikinci sırada ise diziler yer aldı.

RTÜK 2017 yılında vatandaş bildirimlerini değerlendirdiği “2017 yılı vatandaş bildirimleri raporu” hazırladı. RTÜK’e çağrı hattı ve web sayfası üzerindeki e-form üzerinden 2017 yılında 142 bin 969 vatandaş bildirimi geldi. Bildirimlerin yüzde 54’ü 444 1 178 numaralı çağrı hattı üzerinden gelirken, web sitesi üzerinden gelen bildirimlerde ise geçen yıla göre iki kat artış yaşandı. Bildirimlerin yüzde 67’si erkekler tarafından yapıldı.

Vatandaşlardan en çok bildirim alan kanal 35 bin 460 bildirim ile Show TV olurken,  onu ATV, Star TV, Kanal D ve Beyaz TV izledi. Kanalların en çok bildirim alan programları ise 2017 yılı eylül ayında 690 sayılı KHK ile yayından kaldırılan evlilik formatlı gündüz kuşağı programları oldu.

Evlilik programlarının yayından kaldırılmasının ardından onların yerini alan kayıp bulma ve cinayet çözme formatlı programlarda şikayet almaya devam etti. Şikayetlerin konusunu programda kişilerin gönüllü ve gönülsüz özel hayatlarının tüm detaylarına kadar televizyon ekranında gösterilmesi oluşturdu.

2018 MART VE NİSANINDA DİZİLER ŞİKAYET EDİLDİ

2017 yılında RTÜK’ün çağrı merkezine gelen 142 bin 969 bildirimin 28 bin 441’i diziler hakkında olurken  RTÜK 2018 yılı mart ve nisan aylarında gelen şikayetleri de değerlendirdi.

Mart ayında en fazla şikayeti Show TV alırken, nisan ayında ATV izleyiciler tarafından en fazla şikayet edildi. Her iki ayda da program türüne göre en fazla şikayet dizilere oldu. ATV’de yayınlanan “Sen Anlat Karadeniz” dizisi her iki ayda da kadına şiddetin ince detaylarıyla yansıtılması nedeniyle yoğun şikayet aldı. Her iki ayda da beceri ve direnç yarışmaları türünde en fazla şikayet Survivor’a geldi. Program katılımcıların hal, hareket ve davranışları nedeniyle şikayet edildi.

Mart ayında kuşak programları arasında en fazla şikayeti Seda Sayan’la programı alırken, nisan ayında ise ATV’de yayımlanan “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programı şikayet edildi. İzleyiciler, reklamların uzunluğu ve sıklığı nedeniyle de reklamları şikayet etti. 

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş