Dolar ateşlendi. Uzmanlar kritik günü işaret edip doların hangi pozisyonu alacağını açıkladı

Dolar ateşlendi. Uzmanlar kritik günü işaret edip doların hangi pozisyonu alacağını açıkladı
Yeni haftaya 7.50'nin hemen altında başlayan Dolar/TL, yönünü yukarıya çevirdi. Uzmanlar, 7.50'nin üstünde seyretmeye başlayan doların hangi yönde eğilimini sürdüreceğini ise perşembe günü açıklanacak faiz kararına göre belli olacağını belirtiyor.

Dolar/TL, geçen hafta boyunca her iki yönlü sert dalgalandıktan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz eleştirileriyle haftayı 7.5 seviyelerinde tamamladı. Yeni haftaya ise 7.50'nin altında başlayan dolar, ilerleyen saatlerde yükselişe geçti. Bankacılar bu hafta Avrupa, Japonya ve TCMB’nin faiz kararlarının yakından izleneceğini belirttiler.

Erdoğan hükümetin temel hedefinin fiyat istikrarı yani enflasyon ile mücadele olduğunu, ancak enflasyondaki düşüşün sadece kur istikrarı değil, bizzat karşı çıktığı yüksek faizin de indirilmesiyle sağlanması gerektiğini söyledi.
Bankaları “sömürü” ile eleştiren Erdoğan yüksek faiz ile övünmemek gerektiğini de söyledi. Erdoğan’ın eleştirileri ve gelişmekte olan para birimlerine yönelik cuma günü artan riskten kaçış eğilimi TL’nin belirgin değer kaybına neden oldu. Aynı satış baskısı bankacılık sektörü hisse senetlerinde de görüldü.

Kur ocak ayı başında ağustos 2020’den beri en düşük olan 7.24 seviyesine kadar geriledikten sonra yeniden yönünü yukarı çevirmişti.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş