Dolar, bütçenin yarısını uçurdu

Dolar, bütçenin yarısını uçurdu
Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı her geçen gün artıyor. Siyasi riskler ve FED nedeniyle TL 2015’deki 2.33 seviyesinden bu yana, yüzde 47 kayıpla 3.4078’e tırmandı

TL’nin dolar ve euro karşısındaki değer kaybı rekor üstüne rekor kırıyor.TL, dolar karşısında 1 ocak 2015’de 2.3333 seviyesindeydi. 18 Kasım 2016 itibari ile 3.4078 seviyesine çıktı. Böylece 23 aylık devalüasyon yüzde 47’ye tırmandı. TL’nin dolar karşısındaki bu değer kaybı memur, işçi, emekli gibi orta direğin alım gücünü de 23 ayda yüzde 47 oranında eritirken, 200 milyar dolar dış borcu olan özel sektörün de TL karşılığı borcu yüzde 47 oranında arttı.

Neden yükselişte?

Bir başka deyişle Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybının yükü , dar gelirlinin üzerine bindi. Çünkü TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı, enflasyonu da tırmandıracağından orta direğin satın alma gücü büyük darbe yemiş olacak. Euro/TL’de 3.6090 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı. Kur, bankalar arası piyasada saat 11.52 itibari ile 3.6002 seviyesinden işlem gördü. FED Başkanı Janet Yellen, ABD’de açıklanan verilerin istihdamda artışa ve enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde faizlerin “görece yakın” dönemde artırılabileceğini söyleyerek, faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair açık bir ipucu verdi. Diğer taraftan yurtiçinde başkanlık, anayasa değişiklikleri, referandum gibi unsurlar ile jeopolitik riskler TL’deki kırılganlığı artırıyor. Bütün bu gelişmeler ise TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterenlerden biri olmasına neden oluyor.

En kötü performans TL’de

Trump’ın zaferinden bu yana en iyi performanslar bile negatif değeri gösteriyor.8-18 Kasım tarihlerindeki 10 günlük süreçte, TL en kötü performans gösteren para birimleri arasında yüzde 6.6 düşüşle dördüncü sırada yer alıyor. İlk sırada yüzde 10.3 düşüşle Meksika Pesosu bulunuyor. Güney Afrika Randı yüzde 8.84 ile ikinci, Brezilya Reali ise yüzde 7.32 değer kaybıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Pansuman tedavisi

Darbe girişiminden bir gün önce olan 14 Temmuz’dan önceki güne kadar dolar karşısında yüzde 14’e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en yüksek değer kaybını yaşayan TL dün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında yüzde 1’e yaklaşan değer kaybı ile en çok değer kaybeden para birimi oldu. Merkez Bankası (TCMB), son dönemde döviz piyasasında artan volatilite sonrası aldığı piyasayı destekleme yönlü adımlara önceki gün 700 milyon dolar ilave likidite sağlayacak bir adım daha ekledi. Bankacılar, kurdaki sert yükselişler karşısında TCMB’nin TL’yi destekleyen adımların devam edeceğini, ancak gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen küresel sert değer kayıpları karşısında bu adımların “pansuman” diye nitelendirilebilecek sınırlı etki yaratabileceğini söylediler. TCMB TL’deki değer kaybının hızlandığı ve gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışmanın güç kazandığı Temmuz ayından sonra TL zorunlu karşılıkların döviz tutulabilecek kısmı için uygulanan katsayılarda birçok defa indirime gitti.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş