Donanma Savaşları

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Evi camdan olanların başkasının evini taşlamaya kalkışmasından çıkacak sonucu izliyoruz. Fillerin züccaciye dükkanına dalışı görüntüleri aslında hiç de eğlenceli değil. Her haliyle riya koktuğu için her iki tarafı da samimiyetsiz gördüğümü belirtmeliyim. Sanki bütün bu yolsuzluklar ve rüşvet olayları bilinmiyormuş, yeni keşfedilmiş gibi davranmalar Haliç’te kokuya alışmışlıkla açıklanamaz. Düne kadarki yağlı ballı ortaklık sona ermiş de şimdi taraflar birbirlerinin kirli çamaşırlarını sergiliyor gibi ucube görüntü mide bulandırıyor.
Önce hükümet kanadının yazılı basınına göz atalım. AKP’nin ’Amiral Gemisi’Sabah manşette  “Kaset olmadı dosya verelim”  diyor. Operasyonun amacının siyaseti itibarsızlaştırma olduğundan dem vuruyor. Yıllarca hiç yapmadıkları şeymiş gibi masumane pozlara bürünmek ayrı konu. Güç odaklarının hedefinde 30 Mart yerel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı  seçimleri öncesi siyasetin yeniden dizayn edilme gayretlerine dikkat çekiyorlar. Yanıbaşındaki krovüzör Takvim gazetesinin topları hedefe kilitlenmiş.  “Vaiz Lobisi”  manşeti ile cemaatin liderine direkt atış yapıyor. Bu muharebeden yara almadan çıkmak mümkün görünmüyor. AKP donanmasının denizaltısı Akşam  “Derin operasyon”  başlığının altına Başbakan’ın  “Hesabı olan seçime girsin”  sözünü ekleyerek  “sıkıysa parti kurun da boyunuzun ölçüsünü alın”  mealinde meydan okuyarak gardını almış.
Gemicikleri tek tek alıp donanmaya katmak kolay iş değil. Bugünler için lazım. AKP’nin destroyeri Star  “Seçim ayarlı operasyon”  manşetiyle “kara propaganda zirve yaptı”  yorumunu ekleyerek savaş alanında peşrev çekiyor. Ergenekon ve Balyoz tertibinde kara propagandayı kimin yaptığını hatırlatmaya bilmem gerek var mı?
AKP’nin en eski ve en haşmetli gemisi Yeni Şafak’ta uçakların biri iniyor biri kalkıyor. Okyanus ötesi muharebelere hazırlıklı vaziyette. “Nöbetçi Savcı İş Başında”  manşeti ile yargıyı hedef almış. Bomba üzerine bomba yağdırıyor. Erdoğan’ın Savcı Zekeriya Öz’e zırhlı araç tahsis ettiğini çoktan unutmuş. Bir dönemin muteber savcısına salvo atışlar yapıyor. Operasyonu yürüten savcı Celal Kara’nın nöbetçi hakimi ayarlayıp, gözaltı kararlarını uygulattığını ilan ediyor. Hükümet donanmasının hücumbotu Akit  “Bize Allah yeter..Tehditlere boyun eğmeyiz”  diye bas bas bağırıyor. Mayın gemisi Milad  “Hesabı olan sandığa gelsin” çağrısı ile koylarda geziniyor.
Bu korkunç savaşta merkez medyasının gemileri BM ordusu gibi temkinli. Üç, dört bakanın oğullarının karıştığı rüşvet ve yolsuzluk olayını adli vaka sınıfına sokup vaziyeti kotarma derdindeler.. Erdoğan Demirören patronajındaki Vatan, hedef şaşırtıp “Kilit isim Zarrab” manşetiyle adresi Azerbaycan vatandaşı olan Zarrab’a çıkarma telaşına düşmüş. Fikret Bila tecrübeli gazeteci, kucağında bulduğu Milliyet’e  “Şok Operasyon”  başlığını atıp kenardan seyretmeyi tercih etmiş. Doğan Medya Grubu’nun gazeteleri Hürriyet, Posta ve Radikal rüşvet bombası haberini verirken, bir bakanın Zarrab’dan 1,5 milyon dolar rüşvet alırken görüntülerinin olduğu iddiasını sayfalarına taşımış. Cumhuriyet  “Pimi çektiler.. Cemaat şah dedi”  manşetiyle kavgayı resmederken, TKP’nin Sol’u patlak ampul resmi ile  “hükümet istifa” demiş. Sözcü  “Tayyip bu pisliği ya temizle ya da istifa et git” sözlerini tam sayfa yayınlayıp muhalif gazete özelliğini yansıtmış. Aydınlık,  “Dört bakana operasyon”  başlığı ile rezaleti okuyucularına duyururken, liberal solun Birgün’ü  “Takke düştü”  diyor. Benim dikkatimi Evrensel çekti. “AKP’nin Aşil topuğuna kurşun”  başlığıyla cemaatin AKP’yi en yumuşak yerinden vuruşunu haber haline getirmiş. Aşil topuğu yaaa.. Oradan vurulan bir daha kolay kolay ayağa kalkıp yürüyemez...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları