Dört dörtlük adaylar...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Nezaketsizlik sınırını çoktan aşan davranışların adına ne dendiğini okuyucuların yorumuna bırakıp, Beypazarı’ndaki açılışı yeniden hatırlatmak istiyorum.
Sabah ve atv elinden alınan Turgay Ciner’in yedi yıllık uğraşı sonunda üretime başlayan soda külü tesislerindeki görüntüleri izleyenler “İnadına Mansur Yavaş” diyerek başkentte daha çok çalışır oldu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı sıfatı taşıdığı için, devlet geleneği gereği Tayyip Erdoğan’ı çiçekle karşılayan Mansur Yavaş’a reva görülen davranışı Haber Türk gazetesi görmezden geldi. Fatih Altaylı’nın, patronu Turgay Ciner ile AKP hükümeti arasındaki ilişkiyi düzenlemek gibi bir görevi olduğu da ortaya çıkmış oldu. Doğrusu hem Altaylı’ya hem de Ciner’e yakıştıramadım. HaberTürk ile ilgili düşüncelerimi gözden geçirmeye başladım bile...
Gelelim seçimlere... Çoktandır ihmal ettiğim yazılarda seçim yorumlarına rastlamayan okuyucuların haklı sitemi için teşekkür ediyorum.
Daha en başından adı üzerinde yerel seçimlerin genel ile mukayesesinin mümkün olmadığını ifade etmiştim. Ve “aday faktörü”nün önemine dikkat çekmiştim. Bugün dört ayrı şehirde dört dörtlük adayların başarısını yazmaya çalışacağım.
Mansur Yavaş ismi Ankara ile bütünleşti. Sadece milliyetçiler değil, solcusu-sağcısı tüm başkentliler aradıkları taze kanı bulmanın heyecanı içinde. Melih Gökçek’in tüm ayak oyunlarına rağmen, Karayalçın taraftarlarının da desteklediği Mansur Yavaş’a şimdiden hayırlı olsun deniyor. Ancak siyasette olduğu gibi seçimlerde de 24 saat çok uzun bir süredir. Mansur Yavaş’ın MHP Genel Merkezi’nin duyarsızlığına rağmen aldığı mesafe ortada. Yıllardır Ankara’daki oy oranını Yavaş sayesinde artıracak olan MHP’nin dört dörtlük adaylarından diğeri Bartın’da Cemal Akın. Kişiliği ve çalışmalarıyla MHP’yi Bartın’da birinci parti yapmak üzere olan Cemal Akın’ın tarih yazmak üzere olduğunu Balgat sakinleri görmüyor bile. 29 Mart akşamı “Bartın sürprizi”  haberlerine hiç şaşırmayın. Cemal Akın ismi partisinin önüne geçmiş, bireysel çabaları ve halkın desteğiyle göreve gelişini şimdiden kutluyorum.
Karabük’te de dört dörtlük tercih sonuç almak üzere. Rafet Vergili’ye oy vereceklerin büyük bir bölümü onun hangi parti adayı olduğunu tartışmıyor. Karabüklülerin yıllardır tanıdığı ve hakkında bir Allah’ın kulunun olumsuz söz sarfedemeyeceği Rafet Vergili’nin soyadı gibi Karabüklüler başkan olduktan sonra da hizmet vereceğinden eminler. İl genel meclisinde kendi partilerini tercih edecek olan solcu-sağcı, başkanlık sandığında Rafet Vergili’ye oy verecek.
29 Mart seçimlerinin kimilerine göre en sürpriz ili Sakarya olacak. Bana göre titiz çalışma, teşkilatın inancıyla MHP Sakarya’da birinci parti olacak. Enver Toçoğlu’nun Sakarya Belediye Başkanlığı ile bitmiyor başarı, tüm ilçelerde pırıl pırıl isimler MHP’nin belediye başkan sayısına katkı sağlayacak. Hem de MHP Genel Merkezi’nin kötü yönetimine rağmen.
Geçtiğimiz gün 70’ini çoktan devirmiş kurt bir politikacı ile yaptığım ayaküstü sohbetteki iki kelimelik tespit beni çok etkiledi...
“Millet adam arıyor!..”
Evet, bulduğunun arkasından da yürüyor. Nitekim Ankara’da, Bartın, Karabük ve Sakarya’da arananlar bulunmuş. Kastamonu da öyle... Erzincan’da Erkan Bey, AKP’yi yerle bir edecek. Adana’da Aytaç Durak faktörünü bütün Türkiye biliyor. İskenderun’da Mete Aslan ismi partilerin onbeş yıldır üstünde.
Bugün DP adayı Mete Aslan hariç MHP adaylarını yazdım. Partileri tarafından dışlanan, aday yapılmadığı için yürekleri kanayarak başka yerlerden aday olan güzide isimler de var. 30 Mart sabahı onlar da kazanacak.
Bir de İstanbul’da son derece iyi bir aday var. Cevdet Tellioğlu... Projelerini duyurabilmiş olsa vatandaş onunda arkasından yürürdü. Daha seçime 10 gün var, umarım anlatır. BBP’li Tellioğlu’nun “Büyük Aile Projesi” umarım diğer belediye başkanlarına örnek olur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları