Dünya Bankası: Türkiye nüfusunun yüzde 16’sı aşırı yoksul

Dünya Bankası: Türkiye nüfusunun yüzde 16’sı aşırı yoksul
Dünya Bankası, Türkiye nüfusunun yüzde 16'sının aşırı yoksul olduğunu açıkladı.

Dünya Bankası (DB) bu yıl için Türkiye büyüme tahminini yüzde 3.5’tan yüzde 3.1’e düşürürken 2017 yılı büyüme tahminini ise yüzde 3.4’ten yüzde 3.5’e yükseltti. Dünya Bankası özel tüketimin gelecek yıllarda artacağı tahminiyle birlikte, yoksulluğun (aşırı yoksulluğun) 2016’da yüzde 16, 2017’de yüzde 15 ve 2018’de yüzde 14 ’e düşeceğini tahmin etti.

Sosyal gerilimler

Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Ekonomik Güncelleme Raporu yayımlandı. Rapor “Kutuplaşma ve Popülizm” başlığını taşıdı. Rapor Türkiye ekonomisi için şu satırlara yer verdi: “

Türkiye’de sosyal ve siyasi gerilimler darbe girişimi sonrasında artmış bulunuyor. Bölgedeki jeopolitik ihtilaflar artıyor.

Ekonomik büyüme özel yatırımda zayıf genişleme ve net ihracatın daha küçük katkısından dolayı yavaşlamış durumda. Yoksulluğun azaltılmasında yavaşlamanın devam etmesi olası, ancak daha küçük adımlarla. Başarısız bir darbe girişimi ve izleyen hükümet ile dışındaki tasfiyeler dahil son politik olaylar belirsizlik bulutları oluştururken ekonomik aktivitedeki adımları etkilemesi bekleniyor.

İstihdam yaratmanın ve büyük asgari ücret sıçramalarının tam etkisi görülmeye devam ediyor. Bu zorluklar bağlamı temkinli bir orta vadeli makro-yoksulluk görünümüne yol açıyor.

Büyüme düşecek gibi

Büyümede ana aşağı yönlü risk, kredi derecelendirmesinde olası indirim. Uzun süreden bu yana beklenen bir dizi yapısal reformun yerine getirilmesinde önemli bir ilerlemenin olmadığı görülüyor.

Genel yoksulluk ve emek piyasası göstergeleri olumlu yönde evrilirken zorluklar yükselirken ilerleme belli durumlar için eşitsiz oldu. İlk olarak ülkenin en yoksul bölgelerinde yoksulluk, diğer bölgelerden daha yavaş adımlarla azaldı. İkinci olarak kadınların emek piyasasına katılımları görece daha düşük olmaya devam ediyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.