Dünya'ya hayat veriyor ama bir balon gibi şişerek Dünya'nın sonunu getirecek. Geriye sadece o kalacak

Dünya'ya hayat veriyor ama bir balon gibi şişerek Dünya'nın sonunu getirecek. Geriye sadece o kalacak
Dünya’nın sonu ile ilgili araştırma gerçekleştiren gökbilimci Kelly Whitt, Güneş'in yaşamının son evresinde kırmızı deve dönüşmesin ardından şişirilen bir balon gibi genişlemeye başlayarak dünyanın sonunu getireceğini söyledi.

Bilim insanları, tüm insanlığın merak ettiği ‘Dünya’nın sonu nasıl gelecek’ sorusu ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Son olarak gökbilimci Kelly Whitt, Dünya’nın sonu ile ilgili gerçekleştirdiği çarpıcı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

NTV’de yer alan habere göre Dünya ile güneş arasındaki ilişkiyi inceleyen gökbilimcilerden çarpıcı bir açıklama geldi.

Araştırmanın sonucunu Earthsky’da kaleme aldığı “Dünya’nın Kaderi” başlıklı yazıda açıklayan gökbilimci Kelly Whitt, güneşin kırmızı bir dev olarak hayatını sürdürdüğünü ama tüm yakıtını bir gün tüketeceğini belirtirken “Dünyadan geriye yanmış, cansız bir kaya kalacak” dedi.

Son 4,5 milyar yıldır dünyaya hayat veren bir kaynak olarak bahsedilen güneş ile ilgili Whitt, dünyanın sonunu güneşin yok olmasının bitireceğini söyledi.
KIRMIZI BİR DEVE DÖNÜŞECEK

Güneşin ömrünün yarısında olduğunu belirten gökbilimci Kelly Whitt, Güneş'in yaşamının son evresinde bir kırmızı deve dönüşmesi durumunda güneş, şişirilen bir balon gibi genişlemeye başlayacağını, kırmızı deve dönüştüğünde parlaklığının, şu ankine kıyasla yaklaşık 2 bin kat fazla olacağı tahmin edildiğinin altını çizdi.

GERİYE YAŞANABİLECEK İKİ GEZEGEN KALACAK

Dünyanın bu evrede sıcaklıktan nasibini alarak ısı yüzünden kavrulacağını belirten Whitt, “Gezegenimizin suyu ve atmosferi buharlaşacak ve geride yanmış, cansız bir kayadan başka bir şey kalmayacak. Mars'ın ısınması biraz zaman alacak ama sonunda o da yaşanabilir bölgenin dışında kalacak. Bu noktada Jüpiter ve Satürn gibi dış gezegenlerin uyduları, Güneş Sistemi’nde insan kolonileri için kalan tek yerler olacak” diye konuştu.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş