Eczacı Odası Başkanı'ndan acı korona bilançosu

Eczacı Odası Başkanı'ndan acı korona bilançosu
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu İstanbul'da 30 eczacı ve 40 eczane çalışanının korona virüse yakalandığını söyledi. Sarıalioğlu, "Türkiye genelinde 5 meslektaşımız, 1 eczane çalışanı hayatını kaybetti" dedi.

Bugün 181. yılı kutlanan, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nde konuşan Sarıalioğlu, İstanbul’da toplamda 70 eczacı ve çalışanın korona virüse yakalandığını ve Türkiye genelinde 6 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Meslektaşlarının gününü kutlayan Sarıalioğlu, "81. yılımız Eczacılar Günü'nde. Bu yıl eczacılık günümüz biraz buruk. Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz ve maalesef can kayıplarımız var. Biraz buruk da olsa 14 Mayıs Eczacılık Günümüzü kutlamaya çalışıyoruz. Sosyal mesafeye gereği, bu yıl etkinliklerimiz olamayacak. Etkinliklerimizi online olarak yapıyoruz. İnsanüstü mücadele veren tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum” dedi.

Türkiye genelinde virüse yakalanan eczacılar olduğunu ifade eden Sarıalioğlu, “Bize bildirilen vakaları biliyoruz. İstanbul için 30 eczacı, 40 eczane çalışanının korona pozitif bilgileri iletildi. Şu anda aralarında hayati tehlikesi olan yok. Bir kısmı evlerinde karantina altında” diye konuştu.

Beyoğlu’nda eczane sahibi İhsan Giray ve çalışanı Ekrem Özdemir´in 'Korona virüs sebebiyle mi hayatını kaybettiği'  sorusuna ise Sarıalioğlu şu yanıtı verdi.

“Türkiye genelinde 5 meslektaşımız, 1 eczane çalışanı hayatını kaybetti. İlk günlerde çok kaotik bir ortam vardı. Hayatını kaybeden ilk meslektaşımızın yaşı da bayağı ileriydi, kronik hastalıkları vardı. Biz de ölüm sebebini bilemedik. Aile de sessizliğini korudu. Daha sonraki süreçte koronadan vefat ettiği ortaya çıktı. Eczane şu anda kapalı. İlerleyen günlerde varisleri eczanenin açılıp, açılmayacağına karar verecek.”

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58