Efsane yatırımcı, tarihinin en büyük zararını açıkladı: Çarpıcı Türkiye detayı

Efsane yatırımcı, tarihinin en büyük zararını açıkladı: Çarpıcı Türkiye detayı
Efsane yatırımcı olarak bilinen Warren Buffett'ın kurucusu ve CEO'su olduğu Berkshire Hathaway tarihin en büyük zararını açıkladı

90 yaşındaki yatırımcının şirketinin kasasında nakit 137,3 milyar dolar olduğu belirtilirken, şirketin borsadaki işlemleri sene başından itibaren yüzde 20 zarar etti. Buffett'in kişisel serveti de yıl başından itibaren 17,2 milyar dolar azaldı ve 72 milyar dolara geriledi.

Dünyanın en zengin 5. kişisi olan 90 yaşındaki ABD'li ünlü yatırımcı Warren Buffett'i korona vurdu. Ekonomileri altüst eden virüs en büyük zararı kurt yatırımcıya verdi. Warren Buffett'in şirketi corona virüsü salgınının etkili olduğu dönemde 49,7 milyar dolar zarar açıkladı. Buffett'in şirketinin zararı tarihte görülmüş en büyük ilk çeyrek zararı oldu. Buffett, kişisel servetinden de 17,2 milyar dolar kaybetti. Buffett, dünyanın en zengin 5'inci kişisiydi.

21.7 MİLYAR DOLAR KAR AÇIKLAMIŞTI

Berkshire Hataway geçen yıl aynı dönemde 21,7 milyar dolar kâr açıklamıştı.

Dünyanın en zengin 5. kişisi olan 90 yaşındaki Buffett'ın serveti de yıl başından bu yana 17,2 milyar dolar azalarak 72 milyar dolara geriledi.

zarar.jpg

Finanstan sanayiye, ulaşımdan perakendeye kadar birçok şirkette ortaklığı bulunan Berkshire Hataway, corona virüsü salgınından en çok etkilenen şirketlerden biri oldu.

KASASINDA NAKİT 137,3 MİLYAR DOLAR VAR

Şirket, Mart'ın ilk yarısına kadar işlerin iyi olduğu ancak sonrasında tablonun hızla değiştiği belirtildi.

Şirketin hisse senedi yatırımlarının değerinin bu süreçte 54,5 milyar dolar azaldığı belirtildi. Borsada işlem gören Berkshire Hataway hisseleri de yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.

Şirketin, Apple, Bank of America, Coca-Cola, Wells Fargo ve Kraft Heinz gibi dev şirketlerde hissesi bulunuyor.

Şirketin kasasında nakit 137,3 milyar dolar olduğu belirtildi. 

TÜRKİYE'NİN 10 ŞİRKETİNDEN DAHA DEĞERLİ 

Türkiye'nin halka açık en değerli ilk 10 şirketinin piyasa değeri 29 Nisan 2020 itibarıyla 44 milyar dolar zarar seviyesinde bulunuyor.

Berkshire Hataway'in bir çeyreklik zararı, İstanbul Havalimanı'nın açıklanan 10,2 milyar euroluk yatırım maliyetinin dört katını aşıyor.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58