Ege'de Yunan hava sahası 12 mile çıkartıldı!.

A+A-
Ahmet TAKAN

Yunanistan'da "Makedonya sorunu" yüzünden hükümet krizine yol açan Panos Kammenos, Savunma Bakanlığı'ndan istifa ettiği gün dahi Türkiye'ye karşı küstah eylem ve söylemlerini devam ettirdi. Temel kaidedir; kış kışlığını yapar da!.. Kammenos, "Makedonya sorununu" bahane edip istifa ederken ülkemize karşı yaptığı hakaretlere ve meydan okumalara sessiz kalınması çok acı...

Yunan Hükümeti'ndeki görevinden 13 Ocak Pazar günü istifa eden Panos Kammenos, aynı gün, askerî kamuflajı üstüne çekti, askerî helikopter ile Kardak Kayalıkları'nın üzerinden uçtu. Kammenos, 1996'daki Kardak Krizi sırasında hayatını kaybeden Yunan askerlerinin anısına denize çelenk attı. Çelenk üzerinde Yunan bayrağının renklerini taşıyan mavi beyaz şeritlerin olması dikkat çekti. Kammenos'u taşıyan Yunan askerî helikopteri hiçbir engelle karşılaşmadan Türk Hava Sahası'nda uçtu ve Türk Hava Sahasını tam 6 mil ihlal etti.

at-1.png

Türkiye'den Yunanistan'a herhangi bir nota verilmediği için, diplomasi kurallarına göre Yunanistan'ın Ege'de hava sahasını 12 mile çıkarmasını da kabul etmiş olduk. Kammenos'un son faaliyeti ile ilgili haber ve fotoğraflar Yunan Savunma Bakanlığı resmî internet  sitesinde yayımlanarak tüm dünyaya ilan edildi.

at-2.png

Ege ve Akdeniz'de adeta çorap söküğü gibi hak ve egemenliklerimizi kaybetmemize yıllardır tepki gösteren Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, "18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını Yunanistan'a alenen teslim eden Tayyip Erdoğan, şimdi de Kardak Kayalıklarını mı teslim etti?" diye sordu. Yalım, "Kammenos, atılan çelenk ile Kardak Kayalıkları'nın Yunanistan'ın egemenliğinde olduğu mesajını verdi. Kammenos, Kardak Kayalıklarının üzerinde egemenlik ve bayrak gösterisi yaparken bizim iktidarın sesi soluğu çıkmadı. Yunanistan'a müzik notası bile verilmedi" dedi. Ümit Yalım, tepkisini şöyle sürdürdü;

"İç Hizmet Kanunu Md. 35'e göre, Hükümet Direktifi verilmese dahi, Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmakla görevlidir. Yurt dışından gelerek Türk Hava Sahasını 6 mil ihlal eden Yunan askerî helikopterine neden önleme yapılmadı? Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, İkinci Başkan Metin Gürak ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz bu durumu nasıl izah edecek? Türk Hava Sahası, Yunanistan'a mı terk edildi?

İlk defa olmuyor...

Panos Kammenos, daha önce de 28 Ocak 2016 ve 1 Ocak 2017 tarihlerinde askerî helikopter ile Kardak Kayalıklarının üzerinden uçarak denize çelenk atmıştı. Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis de 5 Şubat 2018'de Mirage 2000-5 savaş uçağı ile Türk Hava Sahası'nda uçarak Kardak Kayalıkları'na sanal hava taarruzu yapmıştı.

at-3.png

 Mevcut durum itibarıyla Yunanistan, Hava Sahasını 10 milden 12 mile çıkardı. AKP öncesi hükümetler döneminde 10 millik Yunan Hava Sahası tanınmıyordu. Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde ise Kardak Kayalıkları üzerinde Türk Hava Sahası'nda defalarca uçan Yunan Savunma Bakanı ve Kardak Kayalıklarına sanal hava taarruzu yapan Yunan Genelkurmay Başkanı için Yunanistan'a nota verilmedi. Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin Ege Denizi'nde 12 millik Yunan Hava Sahasını zımnen ve hukuken tanıdığı açıkça görülmektedir. Kardak Hava Sahası'nın Yunanistan'a devredilmesi, Kardak Kayalıklarının da Yunanistan'a teslim edildiği anlamına gelir. Tayyip Erdoğan bu konuda Türk kamuoyuna derhal açıklama yapmalıdır."

"Dalton, Bolton'u" kabul etmedik diye sağa sola hava atayım ederken, Trump mavi kuş üzerinden alçakça Türkiye'ye hakaret ederek, iktidar ve küçük ortağına kapak yapıyor!.. O işin perde arkasına dair çok farklı şeyler var ama söz konusu Türkiye'nin çıkarları ve saygınlığı olunca gerisi teferruat. Şimdilik susma ve yazmama hakkımı kullanıyorum!.. Son gün icraatı olarak, Türkiye'nin egemenlik haklarını açıktan ihlal eden Yunan küstahına bile hak ettiği cevap verilemiyor!.. Gel de şimdi "dünya lideri" masallarına inan!..

Yazarın Diğer Yazıları