Ek işleri: Reklam Yıldızlığı

A+A-
Burhan AYERİ

Televizyon yüzü olduktan sonra, reklamlara zıplayanların sayısı hızla artmakta. Bu konuda bankalar ve GSM'ler sağolsun. Arada komisyoncuları atlamayalım. Ekonomi uzmanları baştacı. Anında bir başka kuruluşun propagandisti oluyorlar. Hani başta televizyon markası, beyaz eşyada ilgisiz-alakasız izleyebiliyorsunuz. Yakışıyorlar mı? Satışları patlatıyorlar mı? Siz karar verin.

...

Sayın Cumhurbaşkanı'nın Kasımpaşa'dan arkadaşı olanlar en torpilliler. Komedi dizileriyle şöhreti yakaladı. Devlet Kanalı'nda meddahlığa bile soyunduruldu. Geçmişte tutmuş diziye taklalar attırıp (Ekmek Teknesi) yine cebine para kondu. Bu da yetmedi sucuk-pastırma reklamındaydı. Bütün bunları anladık da, çiftçiye 'tarım sigortası' yaptırılmasını anlamadık.

...

Pek çok dizide 'Padişahım çok yaşa' diyenlere senaryo yazılmakta. Tebessüm yeteneği dahi olmayanlar jeneriklerin tepesinde. Önemli olanı zaten biliyoruz.

 

Meteorologlar

Hava durumu sunuculanının önemini bilenlerdeniz. CNN Türk'ün Bünyamin Sürmelisi beyaz camı en çok işgal edenlerden. O da reklam yıldızlarından. Kutuplara dahi gitti. Takıldığımız yanı bilgiliyim kompleksi. 'Ben ulemayım' havası basma uğruna yanlış şeyler söylemekte. 'Koca karı' soğukları diyor; zamanlama beş ay gecikmeli. Sürmeli Bünyamin'e tavsiyemiz basit; 'Saatli Maarif Takvimi' alması. Arasıra karıştırıp 'Filiz kıran' fırtınasının ya da diğerlerinin zamanlarını rahatlıkla bulabilir. Bilindiği gibi bu tip bilgiler, manastırlarda tutulan altı asırlık günlüklere dayanıyor. Sonuçta üç aşağı-beş yukarı aynı olaylar aynı tarihleri tekrarlıyor.

...

 Bir başka yüksek Meteoroloji Mühendisi Gökhan Abur. Doğuş Grubu'nun hava tahmincisinin assolistlik dönemini pek çoğunuz hatırlar. Epey ünlüydü. Fikret Şeneş'ten el aldığı yılları hatırlarız. Abur'un ses tonuna uyarılarına lafımız yok. Maç saatindeki hava olasılığına da hiçbir şey söylemiyoruz. Canımızı sıkan; dakikalarca konuşup sonunda bir günlük hava tahmininde bulunması.

...

 Havadan söz etmişken diğerlerine de kısaca değinelim. TRT'nin grafikeri çağdışı. 24'teki çizimleri ilköğretim çocuklarına mı yaptırdılar? Bu tip ilkel görüntüleri pek çok kanalda farkediyoruz.

 

İllede ayak topu

'O yedi, bu yedi, şu yedi' karalamaları arasında Galatasaray Türkiye Kupası'nı müzesine götürdü. Yayını doğal olarak atv- a Spor koalisyonunda izledik. Maçın önü sonu yayınlarıyla başarılı oldular. Anlatıcı Ender Bilgin'i ise kutlamak istiyoruz. Tuttuğu takım yenilirken dahi tarafsızlığını bozmadı.

...

Devler ligimize terfi eden Alanya Spor'u tebrik ederiz. TRT'nin başarılı spikeri Kerem Öncel ile yorumcusu Ömer Üründül de her zamanki gibi başarılıydı.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları