Ekonomi bozuldu, IMF yolu göründü

Ekonomi bozuldu, IMF yolu göründü
Yüzde 18'ini gençlerin oluşturduğu 3 milyon 210 bin kişinin işsiz dolaştığı Türkiye'de, son 6 ayda binlerce esnaf kepenk indirdi. Buna karşılık aynı sürede açılan 7 bin kahvehane işsizlere mekân oldu.

Fatih ERBOZ / ANKARA

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı kabineye gözünü dikmiş durumdayken, piyasalar da yeni açıklanacak ekonomi yol haritasını bekliyor. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Türkiye'deki ekonominin bütün dengelerini AKP iktidarının bozduğunu ve bu yüzden ekonominin toparlanamadığını ifade etti. Bülent Kuşoğlu, "Türk Lirası değer kaybettikçe, bundan hepimiz etkileniyoruz. Elbette ki işçi, memur, çalışan kesim, ayrıca işveren, iş dünyası kaybediyor. Ülke olarak mal varlığımızdan kaybediyoruz. Hepimiz; Türk Lirası döviz karşısında kaybettikçe, mal varlığımız anlamında eriyoruz" dedi.

Borç bulmanın da şu aşamada kolay olmadığına dikkati çeken CHP'li Bülent Kuşoğlu, şunları söyledi, "Bu ortamda eğer güven yoksa iç ve dış piyasalarda hareketlenme olmuyor. Dışarıdan para gelmiyor, içerideki para pozisyonunda. IMF yolu görünüyor gibi ama başka şeyler de insanın aklına geliyor. Para bulabilmeniz için taviz vermenizi isteyenler olabilir. Burada da işin içine siyasi boyut giriyor. Nerelerde taviz verilecek? Suriye, Irak, Yunanistan ile ilişkiler, Kıbrıs konusu, ABD ile ilişkiler, bütün bunların toplamında taviz verilecek mi? Bu soruları çoğaltabilirsiniz, çünkü borçlu ülke konumundasınız ve borç bulmanız gerekiyor. Böyle bir döngü söz konusu."  (Fatih ERBOZ)

Öte yandan, 3 milyon 200 bini aşkın vatandaşın boşta olduğu Türkiye'de işsizlik bir türlü önlenemezken, bir meşgalesi bulunmayan vatandaşların ilgi gösterdiği kahvehanelerin sayısında da artış görülüyor. Nitekim; geçtiğimiz Haziran ayının sonu itibariyle esnaf ve sanatkâr sayısının bir önceki aya göre 5 bin 478 artış gösterdiğini kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 6 ayda 7 bini aşkın kahvehane ve çay ocağı açıldığını söyledi. Palandöken, konu ile ilgili açıklamasında şu bilgileri verdi, "Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi'nde yayımlanan ilâna göre, bu yılın Ocak ve Haziran ayı arasındaki 6 aylık yarı yıl döneminde esnaf ve sanatkârın en fazla iş yeri açtığı meslek kolları, 12 bin 588 ile büfe, bakkal ve market işletmeciliği, 10 bin 986 ile lokantacılık, yemek ve içecek faaliyetleri, 7 bin 14 ile kahvehane, kıraathane ve çay ocağı, 5 bin 876 ile şehirler arası nakliyat, 5 bin 273 ile okul personel servis aracı işletmeciliği, 4 bin 725 ile tezgâh ve pazar yerleri vasıtasıyla olan ticaret ve 3 bin 470 ile minibüs işletmeciliği oldu".

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 18 Haziran'da açıkladığı en son işsizlik rakamlarına göre; Türkiye çapında 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, 2018 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 432 bin kişi azalarak, 3 milyon 210 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,6 puanlık azalış ile yüzde 10,1 seviyesinde geldi. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,8 puanlık düşüş ile yüzde 11,9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3,7 puanlık azalış ile yüzde 17,7 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 1,7 puanlık düşüş ile yüzde 10,3 olarak geldi.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş