"Ekonomide risk beklentisi artacak"

"Ekonomide risk beklentisi artacak"
Türkiye'nin ekonomisini değerlendiren Çetin Osman Budak, önümüzdeki günlerde ekonomiyle ilgili sert kırılmalar yaşanacağını belirterek, apar topar seçime gitmelerinin nedenlerinin başında ekonomideki bozulmanın olduğunu söyledi.

Fatih ERBOZ/Ankara

CHP İşveren Sendikaları ve Odalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, önümüzdeki günlerde ekonomiyle ilgili sert kırılmalar yaşanacağını, kabine açıkladıktan sonra bunun daha da artacağını söyledi.

Güvensizlik endeksinin AKP'nin bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikalarının iflasını gösterdiğini kaydeden Budak, apar topar seçime gitmelerinin nedenlerinin başında ekonomideki bozulmanın geldiğini belirtti.

Ekonomiyi toplumsal güvenin ayakta tuttuğunu ifade eden Budak, şöyle dedi: "Bu güven de hukuka, yargıya, sosyal politikalara olan güvendir. Sosyal barışa bakar aynı zamanda bu. Dış politikada durum ortada, içeride durum ortada, ekonomiye yansıyan eğitim ortada, demokrasi ortada bunların hepsini alt alta koyduğunuz zaman insanlar paraları olsa bile harcamazlar. Dövizin bu kadar yükselmesi enflasyonun, doğal olarak faizlerin üzerinde önümüzdeki günlerde baskı oluşturacak. Şu anda merkez bankası faizleri yüzde 17.75'e geldi. Bu faizle ne yatırım olur ne tüketim. Seçim nedeniyle ekonomiyi tuttular. Akaryakıtta ÖTV'den dışarı balans ayarı yaptılar. Bunların hepsi arka arkaya gelecek."

Budak, AKP'nin sıkı para politikasına geçmek zorunda olduğunu ancak 9 ay sonra yerel seçimler olduğu için bunu da yapamayacaklarını ifade etti. Yabancı yatırımcının o ülkenin demokrasi kalitesine baktığını kaydeden Budak, "Getirdiği parayı geri çıkarabilir mi, ona bakar. AKP'nin yeni reform yapmasını beklemiyorum. Yine inşaat diyecekler. Seçim sürecince ağızlarından, 'Üretimde sanayiye destek verip tarımda şunları yapacağız' diye bir şey çıkmadı" dedi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş