Ekonomiye ‘kur’ ve işsizlik kıskacı

Ekonomiye ‘kur’ ve işsizlik kıskacı
Dolardaki rekor artış, ihracatın gerilemesi, sanayide üretimin dip görmesi, özel sektörün dış borç artışı, ’kriz kapıda’ mesajını verdi.

Ekonominin ateşi giderek yükseliyor. Bir yandan AVM’lerde ve Türkiye’nin en büyük iş merkezlerinden İstiklal ve Bağdat Caddeleri’nde yüzlerce dükkanın kapanmasının yanısıra, İstanbul’un tarihi Kapalı çarşısında işsizlikten 600 dükkanın kepenk indirmesi, işsizliği hızla tırmandırırken, dolardaki önlenemeyen yükseliş de, özel sektörün 200 milyar doları aşan dış borcunun her geçen gün yükselmesine neden oluyor.

Not indirimi ve başkanlık

Ekonomi hem işsizlik hem de yüksek kurun kıskacına girmiş durumda. Başkanlık tartışmalarının etkisiyle tırmanışı hız kazanan dolar, 3.1107 lira ile yeni tarihi zirveye tırmandı. Dolardaki tırmanışa bağlı parite etkisiyle euro da 3.4204 lira düzeyine kadar çıktı. İç ve dış talepteki durgunluk, turizmin ve ihracatın gerilemesi, sanayide üretimin 7 yılın dip noktasını görmesi, şirketlerin dövizle borçları çığ gibi büyüyerek 200 milyar doları aşması patlama gösteren iflas ertelemelere OHAL’le engel getirildi, bu durum açıkça konuşulamayan krizin de ayak seslerini verdi. Hükümet talepteki gerilemenin ekonomiyi dibe çekmesi karşısında iki yıl sonra yeniden kartta taksit sayısını bir çok üründe 12 aya çıkardı. Bu da talebin üretimi hareketlendirmesini bir nebze de olsa sağladı. Sanayi üretimi eylülde yükseldi. Ancak Moody’s’in not indiriminin ardından, Türkiye’yi “yatırım yapılabilir” düzeyde derecelendiren tek büyük kredi şirketi Fitch’in de aynı adımı atabileceğine ilişkin beklentilere, başkanlık için bir “referandum belirsizliği”nin eklenmesi ise, piyasalardaki risk algısını güçlendirdi.

Dolar tırmanıyor

Dolar/TL, Başbakan Yıldırım’ın Başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifini Meclis’e yakın zamanda getireceklerini açıklaması ve FED’in faiz artıracağına dair artan beklentileriyle yükselişini sürdürdü ve 3,1107 seviyesini görerek yeni zirvesini gördü. Kur, saat 11.23 itibariyle bankalar arası piyasada 3,1130 seviyesinden işlem gördü. Dolar/TL 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin notunu düşürmesinin ardından, 20 Temmuz’da 3.0973 ile tarihi zirveyi test etmişti. Kur dün de Başbakan’ın açıklamalarının ardından 3.07’li seviyelerden kademeli olarak yükselişe geçti ve 3.0973’ü yeniden test etti.

174 kişilik kontenjana 3 bin 192 başvuru oldu

İşsizliğin had safhaya ulaştığı ülkenin her köşesinde ortaya çıkıyor. Nevşehir’de Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, okulların temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere oluşturulan 174 kişilik kontenjana 3 bin 192 kişi başvurdu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nce, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, il merkezi ve ilçelerde okulların temizlik işlerinde istihdam edilmek üzere 174 kişilik kontenjan oluşturuldu. İşe başvurusu sayısı beklenilenden fazla olunca, Ahi Evran Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda noter huzurunda kura çekildi. Başvuran 3 bin 192 kişinin isimlerinin konulduğu kutudan çekilen kurada 174 asil, 89 yedek isim belirlendi. Kurada ismi çıkan Elfidan Özer, çok mutlu olduğunu aktararak “Günlerdir dua ediyorum, çıkacağına emindim. İnşallah diğer arkadaşlar da benim gibi şanslı olur” diye konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş