Elektrikler söndürüldü

A+A-
Altemur KILIÇ

Gözlerim kapalı olduğu sırada yazacak çok önemli konular çıktı... Önce, Kuzey Kıbrıs “Türk”  Cumhuriyetindeki bazı densiz “Talatgillerin”, Türkiye’ye, akıl almaz hakaretleri... Bu konuyu ilk fırsatta yazacağım.
Ve acı bir ölüm: Sevimli, cana yakın sunucu-oyuncu Defne Joy Foster’in esrarengiz ölümü. Bu başarılı sanatçının, güzel kadının, arkasında bebeğini bırakarak ölmesinin, acısından öte, maalesef, başka, esrarlı, şüpheli ve düşündürücü boyutları var.
Bu boyutları, mesela, aşırı alkol faktörünü göz ardı etmek mümkün değil. Gençlere ve diğer sanatçılara ibret olmalı.


Kaşımak-kaşınmak
Olay, bu kadarla kalsaydı, mesele olmazdı... Fakat Defne, o gecenin, geç saatlerinde Kerem Altan’ın evinde ve onunla “birlikte” imiş... Kerem, Çetin Altan’ın torunu, Taraf Genel Yayın Müdürü Ahmet Altan’ın oğlu ve Taraf’ın Yazı İşleri Müdürlerinden. Polis, şüpheli olarak, ifadesini alıyor. Tatmin edici olması umulur; aksi ispat edilene kadar masum ve de böyle bir şok yaşadığı için mağdur telakki edilmeli!.. Oysa merhume Defne mezarında, anası, eşi rahat bırakılmalı, babası ve eşi bundan sonraki yaşamlarında rahat bırakılmalıdırlar... Zira duygu sömürüsü ve tartışmalar uzarsa, altından “çapanoğulları” çıkabilir. Defne’nin ruhu muazzep olur! Bunun için de fazla kaşımasınlar-kaşınmasınlar!
Söylemeye mecburum. Defne güzeldi. Hoştu, ama bazılarının demeye getirdikleri gibi  “azize” değildi. Fazla eşmeyelim daha iyi... Dinimiz, ölüleri hayırla yâd etmemizi emreder! 


Kerem’in suçu ne?
Olayın kahramanlarından ve şüphelilerden biri, polis tarafından hemen sorguya çekilen Kerem Altan’ın ifadelerinin, ne derecede doğru olduğunu saptamak,  yargıyı ve polisin görevidir. Aklanması temenni olunur. Ama dedim ya, bunlar özel “hayat” ne de olsa!.. Kim olsa,  Kerem Altan, bir meslektaş; önce mesleğimize gölge düşmemeli! Bazılarımızın, bu güç günlerinde onunla dayanışma göstermeleri de doğal! Ancak, bunu da fazla abartmamak, çifte standarda ve riyakârlığa kadar götürmemek koşuluyla!


Riyakârlık
Arkadaşımız Sabahattin Önkibar, “Ahmet Altan’la aynı efendiye iman edenler” başlıklı yazısında bu riyakârlığı ortaya koymuş; Joy Foster Defne olayı ile “Haliç’teki Simonlar” kitabının yazarı Hanefi Avcı olayını kıyaslıyor. Malum dinci ve de “liberal” çevrelerin Jane Foster’in ölümü konusunda gösterdikleri aşırı duygusallığı ve aşırı toleransı, Hanefı Avcı’nın bir hanım arkadaşı olması hususunda göstermiyorlar. Aksine, onu oradan, kadın arkadaşından vuruyorlar, diyor. Önkibar bunu saptadıktan sonra, Joy Foster Defne olayına dönüyor:  Sabahattin kardeşim liberal çevrelerin de ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor!  Soruyor: “Taraf gazetesinin her şeyi olan Ahmet Altan’ın oğlu Kerem Altan’ın evinde! Ahmet Altan’ın oğlu Kerem Altan nasıl oluyor da evli ve çocuklu olan bir hanımı gecenin bir yarısında içkili hâlde evinde ağırlıyor? Dahası, evli ve çocuklu olup hayatını kaybeden bu hanım hakkında nasıl duygusal yakınlığım vardı” diyebiliyor?


Somut bir faraziye
Ben de, “teşbih hata olmaz” diyerek,  daha somut bir riyakârlıktan öte, somut bir “hainlik faraziyesine” değineyim: Farz edelim ki o gece Defne ile “birlikte”  olan Kerem Altan değildi de, genç bır subaydı... Son modaya göre de, bir deniz subayı idi. Bu olayın ertesinde, TARAF’ın  sür manşetini ve sonra da “Baba” Altan’ın başyazısını görüyor gibiyim... Askerlerle ilgili en ufak olaydan, en pespaye dedikodudan, TSK ve mensupları aleyhinde “fuhuş, uyuşturucu, casusluk” iddiaları çıkaranlar ve alçakça ahkâm kesenler, böyle bir olayı da, TSK’nin itibarını kırmak için nasıl dallı budaklı kullanırlar, günlerce, sakız gibi çiğnerlerdi!.. Bu adamlar, işte böyle, riyakâr ve çifte ölçülüdürler...
Onların günahları boyunlarına!.. Defne Joy Foster’e,  Allah rahmet eylesin. Eşine, anasına, babasına, sevdiklerine sabırlar versin. Bebek Can, bu olaydan etkilenmeden, can ve ruh sağlığıyla büyür inşallah!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları