Emekli Tuğgeneral Eslen: "Türkiye hedef ülkeye dönüştü"

Emekli Tuğgeneral Eslen: "Türkiye hedef ülkeye dönüştü"
ABD'nin kurduğu yenidünya düzeni çökerken Rusya ve özellikle de Çin bu düzene karşı tehdit olarak gösteriliyor. ABD, Kuzey Kore ve İran'ı da tehdit olarak görüyor.

Fatih ERBOZ / Ankara

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Türk- ABD ilişkilerinin giderek gerginleştiğini ve riskli bir duruma girdiğini ifade etti.

Eslen, "İki ülke arasında gerginliğin bir çok nedeni var. S-400 füzeleri ve F-35 savaş uçakları meselesi var. 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğuna dair yaygın bir kanaat var, ABD, FETÖ'yü korumaya devam ediyor. Menbiç'te Suriye'nin kuzeyinde istediğimizi elde edemiyoruz. Fırat'ın doğusunda ABD bir Kürt devletinin temellerini atarken, Türkiye engelleyemiyor. Gündemde rahip Brunson olayı var ve ABD baskı yapıyor. Büyük resme bakıldığında Türk- Amerikan ilişkilerini etkileyen iki önemli faktör olduğunu görüyoruz. Bunlardan birincisi finansal, ekonomik durum ve borçların ortaya koyduğu ekonomik kırılganlık yine bu kırılganlık nedeniyle Türkiye'nin irade kullanmadaki zafiyeti. İkincisi ve daha önemli olanı kurulmakta olan yenidünya düzeni ve Türkiye'nin yerinin neresi olacağı. ABD'liler ikinci dünya savaşında kurduğumuz liberal ekonomik dünya düzeni çöküyor diyorlar. ABD'nin kurduğu yenidünya düzeni çökerken Rusya ve özellikle de Çin bu düzene karşı tehdit olarak gösteriliyor. Bu ABD'nin güvenlik stratejilerine de yansımış durumda. Ayrıca ABD, Kuzey Kore ve İran'ı da tehdit olarak görüyor" diye konuştu.

Türk- ABD ilişkilerinde şartların tamamıyla değiştiğini görmesi gerektiğini ifade eden Eslen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Soğuk savaş döneminde ABD ve batının bir Avrupa ülkesi olarak görüp tanımladığı Türkiye'yi artık bir Orta Doğu ülkesi olarak gördüğünü, 11 Eylül olayından sonra ABD'nin Orta Doğu'yu, BOP ve Arap baharı ile yeniden dizayn etmek isterken, Türkiye'yi hedef ülkeye dönüştürdüğünü, aynı zamanda BOP içinde Türkiye'ye görevler vererek kullanmak istediğini anlayamıyor. Türkiye'yi yönetenler BOP'u kendileri için fırsat olarak gördü ve ABD ile işbirliği yaparak ılımlı İslam kavramı ile Orta Doğu'da lider ülke konumuna gelebileceklerini sandılar. Bu çok büyük bir yanılgıya dönüştü."

Eslen, "Türkiye Atlantik ve Avrasya arasında sıkışmaya devam ederken, zor kararla karşı karşıya kalacak. Türkiye'nin İran'a karşı kurulan cephede yer alması ya da almaması yenidünya düzeninde de jeopolitik konumunun neresi olacağına dair işaretler verecektir. Türkiye daha büyük düşünmeli. Yenidünya düzeninin başat gücünün Çin olacağına dair emareler var. Çin olacaksa bu güç o zaman Türkiye de jeopolitik projeksiyonlarını bu gerçeği de esas alarak geliştirmek zorundadır" diye konuştu.

Eslen, sözlerini şöyle tamamladı: "ABD yasalar çıkararak Türkiye'nin batı kaynaklarından yararlanmasını zorlaştırmaya çalışıyor. Doğudaki kaynaklar ise ikinci büyük kaynaktır."

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş