Emekli Yunan büyükelçisinden Atina yönetimine dış politika dersi: Türkiye Akdeniz ülkesidir, dışlanamaz

Emekli Yunan büyükelçisinden Atina yönetimine dış politika dersi: Türkiye Akdeniz ülkesidir, dışlanamaz
Atina yönetiminin Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin haklarını gasp etmeye yönelik yürüttüğü dış politikaya bir eleştiri de Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Danışmanı ve Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) Danışma Kurulu Üyesi Emekli büyükelçi Panagiotis İoakimidis'den geldi. İoakimidis, Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in yürüttüğü dış politika hakkında "Bir gerçek var o da Türkiye’nin Akdeniz’de olup bitenlerden dışlanamayacağıdır. Türkiye bir Akdeniz ülkesidir." ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Danışmanı ve Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) Danışma Kurulu Üyesi Emekli büyükelçi Panagiotis İoakimidis, Başbakan Kiryakos Miçotakis’ın Türkiye'ye karşı yürüttüğü dış politikayı bir eleştirdi.

Yunanistan’da gazeteci Giannis Laskarakis’e açıklamalarda bulunan ve Yunanistan ile Türkiye arasında gerçekleştirilen istikşafi toplantılarına birçok defa katılan Emekli Büyükelçi İoakimidis, "Yunan-Türk ilişkilerinin normalleşmesi, iki ülkenin kalkınmasında ve özellikle Trakya ve Doğu Ege adalarında olumlu etkiler yaratacaktır” ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE AKDENİZ ÜLKESİDİR, DIŞLANAMAZ"

İoakimidis, Yunanistan’ın dış politikada Türkiye’ye karşı izlediği hatalı politikaları eleştirdi. Türkiye’nin de haklı olduğu konulara dikkat çeken İoakimidis, “Bir gerçek var o da Türkiye’nin Akdeniz’de olup bitenlerden dışlanamayacağıdır. Türkiye bir Akdeniz ülkesidir. Elbette uluslararası hukuka saygı göstermesi şartıyla katılmalıdır” diye konuştu.

"KIBRIS RUM TARAFI SİYASİ EŞİTLİĞİ TAMAMEN KABUL ETMELİDİR"

Kıbrıs’ta yıllardır devam eden Türkler ve Rumlar arasında gerçekleştirilen müzakereleri de değerlendiren İoakimidis, şunları söyledi:

“İki tarafın, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin pozisyonları şimdi kökten farklılaşıyor. Kıbrıs Türk liderliği (KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar) ve Ankara şimdi iki devletli çözümü, yani esasen adanın bölünmesini destekliyor. Kıbrıs Rum liderliği ise, BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları ve Avrupa Birliği’nin pozisyonları tarafından desteklenen iki bölgeli, iki toplumlu federasyonun çözümünden yana kalıyor. Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafı 'BM Genel Sekreteri Guterres çerçevesini' ve özellikle çözüm için siyasi eşitliği tamamen kabul etmelidir. Bu, Ankara ve Kıbrıslı Türklerin iki toplumlu federasyon çözümü mantığına dönmesine yardımcı olabilir. Ne yazık ki, 2004’te Annan planıyla ve 2017’de Crans Montana’da iki toplumlu federasyon çözümü için geçmişte sahip olduğumuz iki fırsatı terk ettik"
 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58