Emeklilerin emeği yerde kaldı

A+A-
Esfender KORKMAZ

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adıyla tek çatı altında birleşti.  Ancak bu güne kadar bu üç kurumdan emekli olanlar arasındaki maaş farkı düzeltilmemiştir.
Halen en düşük memur emekli maaşı 865, SSK işçi emekli maaşı 648 ve Bağ -Kur emekli maaşı 371 liradır.
Özellikle Emekli Sandığı ve SSK’da aynı işi yapıp, aynı süre çalışanların farklı maaş alması, kamu vicdanını rahatsız etmektedir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARI

BAĞ-KUR (TARIM)............................371
BAĞ-KUR (ESNAF)...........................511
SSK (TARIM)...................................492
SSK (İŞÇİ ).....................................648
MEMUR...........................................865

1) Emekli maaşları, şikâyet ettiğimiz asgarî ücrete göre bile çok düşük kalmıştır.Evli ve iki çocuklu bir ailenin eline geçen net asgarî ücret ayda 659.83 liradır. Emekli Sandığı dışındaki, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinde en düşük emekli maaşları, asgarî ücretin bile altında kalmıştır.
2) 5.250 lira olan emekli milletvekili maaşı, 371 lira olan  Bağ-Kur tarım emeklisi maaşının 14 katıdır.Yine emekli milletvekili maaşı, 648 lira olan SSK işçi emeklisi maaşının 8 katıdır.
3) TÜİK 2009 yılı için 4 kişilik hanenin aylık yoksulluk sınırını 825 lira olarak ilân etti.  Bu günkü emekli maaşları iki yıl önceki yoksulluk sınırının altındadır. 
Aslında, emekli maaşları Türkiye’de 65 yaş üstü insanın ihmal edilmesinin de bir göstergesidir.
Örneğin tapu sicil müdürü tereddüt ederse, 65 yaş üstü insanlardan, tasarruf yetkisinin olup olmadığı hakkında sağlık raporu istemektedir. Bu sorun, yaşlı insanları rencide eden bir sorundur.Hiç bir psikolojik bilgi birikim olmayan bir memurun, yaşlılar arasında ayırım yaparak,  tasarruf yetkisinin olup olmadığına karar vermesi ve sağlık raporu istemesi sosyal bir sorundur.
Başbakan Avrupa Birliğine kızarak  “geriatrik toplum” demiştir. Böylece yaşlı nüfusu hor görmüştür. Oysaki Avrupa’da yaşlanmak bir ayrıcalıktır.  Ülke kalkınmasında ve gençlerin yetişmesinde emeği geçen, alın teri döken yaşlılara geleneğimiz gereği Avrupa’dan daha fazla saygı göstermeliyiz.
Yine Sosyal Güvenlik Kurumunun yaşlılarla ilgili bakım ve hizmet evleri çok yetersizdir.
Bu günkü iktidarın yaşlıların bu temel sorunlarından başka çalışma, güvenlik, eğitim, serbest zamanı kullanma ve psiko-sosyal sorunlarında da çözüm projesi yoktur.
Yaşlıların fiziksel ve zihinsel gerilemelerinin kaçınılmaz olmasına karşılık, onların var olan kapasitelerinin geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik açıdan faal bir yaşam sürdürmelerinin sağlanması temel amaç olmalıdır.
Ekonomik ve sosyal her alanda olduğu gibi, emekli maaşlarını da ciddi olarak tartışmamız gerekir. Maalesef Türkiye’de siyaset kısır ve düz mantıkla, herkesin birbirini suçlamasının bir tuzağı haline gelmiştir.
Bu kısır tartışmalar, bizi geri kalmışlığın ve fakirliğin pençesinden kurtaramayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları