Emeklilerin promosyon tepkisi

Emeklilerin promosyon tepkisi
Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kemal Ergün, “Özel bankadan zaten 3 yılda 300 lira alıyoruz. Beklentimiz kamu bankalarının bu rakamın üzerine çıkmasıydı. Bugün teklif edilen 3 yıllık 27 lirayı geçmeyen rakamı ibretle izliyoruz” dedi

SGK’nın yürüttüğü promosyon görüşmelerinde gündeme gelen son rakamları düşük bulan emekliler, pazarlıkta tekliflerini yükseltmedikleri gerekçesiyle kamu bankalarına tepki gösterdi. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün “Açıkça söylemek gerekirse bankalarının emeklilerimize layık gördüğü rakamlar, bizde hayal kırıklığına sebep oldu. Bu anlamda aylarca süren pazarlıklardan çıkan sonuç, bizim için tam bir fiyaskodur. Dernek olarak pazarlık masasında olmaya hazırız. Yaklaşık 12 milyon emeklinin gururunu incitmeyecek rakamlarla yeni bir pazarlık süreci başlatılabilir” dedi. Yaklaşık 12 milyon emeklinin merakla beklediği banka promosyonu konusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “Bizim bu rakamlarla emeklimizin beklentisine cevap verebilmemiz mümkün değil” yönündeki açıklamasıyla farklı bir boyut kazanan promosyon tartışmalarına, emekliler de dahil oldu.

Sonuç fiyasko

Türkiye Emekliler Derneği(TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaklaşık 10 yıl önce 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kamuda çalışanlara tanınan banka promosyonu hakkının, emeklilere de verilmesi için girişimlere başladıklarını anımsattı. Aradan geçen sürede bu konuda önemli bir mesafe alındığını ve emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için pazarlık masasının kurulduğunu belirten Ergün, şunları söyledi: “Emekliler olarak kurulan bu pazarlık masası bizi çok mutlu etmişti. Ama bu mutluluğumuz gündeme gelen son rakamlarla bitti. Açıkça söylemek gerekirse kamu bankalarının emeklilerimize layık gördüğü rakamlar bizde hayal kırıklığına sebep oldu. Bu anlamda aylarca süren pazarlıklardan çıkan sonuç, bizim için tam bir fiyaskodur. Dernek olarak özel bir bankayla yaptığımız anlaşmayla zaten emeklilerimize 3 yılda 300 lira promosyon hakkını elde etmiştik. Yani bugün açıklanan kamu bankaları teklifinin 10 katından fazlasını, zaten almıştık. Beklentimiz kamu bankalarının sosyal devlet anlayışına uygun davranarak bu rakamın da üzerine çıkmalarıydı. Ancak bugün teklif edilen ve kişi başı yıllık 9 lira, 3 yıllık 27 lirayı geçmeyen rakamları ibretle izliyoruz.”

Pazarlık masasına otururuz

Büyük Önder Atatürk’ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur” sözlerini anımsatan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün şunları kaydetti: “Sayın Bakan Müezzinoğlu’nun promosyon ile ilgili açıklamalarında derneğimizin özel bir bankadan kazandığı promosyona dikkat çekmesi bizi gururlandırmıştır. Bu konudaki tecrü- belerimizi kamu bankalarıyla yapılan pazarlığa yansıtmak isteriz. Dernek olarak pazarlık masasında olmaya hazırız. Yaklaşık 12 milyon emeklinin gururunu incitmeyecek rakamlarla yeni bir pazarlık süreci başlatılabilir. Bizim o masada olmamız, hükümetimizin de elini güçlendirecektir.”

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş