Emily ile Emine’nin kaderi

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Son günlerde televizyonlarda dönen bir reklam var.
Bu reklamda İngiliz Emily ile Harranlı Emine’nin kaderi anlatılıyor. Reklamda Harward’da okuyan Emily’nin internet hızı konusunda ne kadar şansız, Harranlı Emine’nin ise ne kadar şanslı olduğu anlatılıyor.
Turkcell bu reklam ile adeta Türk halkıyla dalga geçiyor.
Türkiye’de kaç üniversite öğrencisi acaba bilgisayarında mobil internet kullanıyor? Kullansa dahi Türkiye’de kaç öğrenci Turkcell’in o hızlı internetini para verip alabilecek?
Turkcell, üniversite örgencilerinin parasızlıktan internete bağlanabilmek için hamburgerci köşelerinde oturduklarından haberi yok galiba.
Türkcell’in bu reklamı bana Marie Antoinette’inin  “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler”  sözünü hatırlatıyor.
Turkcell’in 3g ihalesine girdiği gün herkes görüntülü konuşmaya odaklanırken, ben grubun asıl hedefinin geniş bant internet olduğunu söylemiştim. Nitekim GSM dünyasında daralan pazar Turkcell’in tüm hesaplarını internete dayalı yapmasına neden oldu. Dünyada en pahalı GSM görüşmelerini Türk halkına yaptırarak büyük kârlar elde eden şirketler artık eski kârı bulamıyor. Doğal olarak internet pazarından pay kapmaya çalışıyorlar. İşte Turkcell, grubun internet şirketi Superonline’ı bünyesine katarak yeni yeni bir strateji çizdi.
Turkcell’in tek hedefi TTnet’dir.
Türk pazarının tek hakimi şu an TTnet. Pazarda istediği gibi at koşturuyor. Adamlar haklı. Hükümet TurkTelekom’u satarken bizler için  “eti de sizin kemiği” de dedi. Bu nedenle TurkTelekom fiyat belirlemede de keyfi muamele yapıyor. TürkTelekom’un büyük cinliği  “adil kullanım kotası”  şu günlerde Türkiye’yi ayağa kaldırmış durumda. İnterneti limitsiz diye satıyor ama çok kullanınca hızını düşürüyor. Bir anda hızın zavallı Emily’den daha kötü oluyor. 1 ay boyunca ilkel internet kullanıyorsun. Eğer adaleti satın almak istersen TTnet’e 110 lira ödüyorsun. Yani yaklaşık 50 euro.
Birde Türk Telekom’un kablo döşediği Almanya’da internet fiyatlarına bakalım.
Almanya’nın en büyüğü Kabeldeutscland. Tarifeler bölümüne bakınca şanssız olanın Emily değil Emine’nin olduğunu görüyoruz. 14.90 euroya 32 Megabit full kotasız internet. Yanında tüm Almanya ile sabit hatlar görüşmesi. Aynı parayı biz 6 GB kota için ödüyoruz. 6 GB internet demek 1 DVD demek. Bu şahane kâr doğal olarak Çukurova Grubu’nu bu alana itti. Turkcell-Superonline’da sistemi bozmayarak adil kullanım kotasını devreye soktu. Bir filmi 3 dakikada indirebilirsin diye reklam yap, sonra sen çok kullandın adalet adı altında vatandaşın hızını kes. Her şeye karışan Bilgi Teknolojileri Kurumu ne yapıyor?
Bu büyük vurgunu sadece seyrediyor.
Eh! Büyük Türkiye’de bunlar olacak. TTnet ve Superonlineciler,  “Durmak yok! Yola devam!”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları