Emine Erdoğan, Ebeler Günü ve Hemşireler Haftası kapsamında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde düzenlenen programa katıldı.
Emine Erdoğan, Ebeler Günü ve Hemşireler Haftası kapsamında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde düzenlenen programa katıldı.
Programda yaptığı konuşmada, "İnsanı yaşatma ilkesini temel alan sağlık alanında, şiddeti kabul etmemiz mümkün değil. İyileştirmeyi, şifa vermeyi amaçlayan bu kutlu mesleğin mensupları, hayatlarının her döneminde saygı ve hürmeti hak ediyor. Bu nedenle, sağlık çalışanlarımızı hedef alan, şiddet eylemlerinin önlenmesi için yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini çok kıymetli buluyorum" dedi.
Emine Erdoğan, “hemşire” kelimesinin hastaların can yoldaşı olduğunu belirtti. Hemşirelik mesleğinin iyi huylarının, Türk kültürünün mayasındaki şefkat ve merhamet gibi değerlerden filizlendiğini vurguladı.
Erdoğan, tarihimizde, zamanı değişse de mekanı bu toprakların şefkat zeminine sabitlenmiş, pek çok kahraman hemşire hikayesinin olmasının, sahip olduğumuz değerler hazinesinin bir sonucu olduğunu ifade etti.
Erdoğan, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Gıyaseddin Keyhusrev’in kız kardeşi Gevher Nesibe Hatun da bu değerli hikayelerden biri olduğunu, Gevher Nesibe Hatun, genç yaşta son nefesini verirken, başkalarının derdine derman olmak arzusuyla kurulmasını vasiyet ettiği darüşşifa ile kadim tedavi usullerinin yanı sıra müzik, koku ve renk terapileriyle dünya tarihine geçtiğini ifade etti.
Erdoğan, Türkiye’de modern hemşireliğin öncüsü kabul edilen Safiye Hüseyin Elbi’nin Kurtuluş Savaşı döneminde birçok cephede yaralı Mehmetçiğe adeta annelik etmiştiğini belirtti.
Erdoğan, “Milleti fark etmeksizin tedavi ettiği yaralı askerlerin hepsinin anne kelimesini sayıkladıklarını aktaran Safiye Hanım, iki çocuğunu evde bırakıp gittiği cephelerde, yüzlerce askerin annesi olmuştur.” dedi.
Erdoğan, konuşmasının ardından katılımcılarla aile fotoğrafı çektirdi.
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Necdet Sağlam'ın ev sahipliğindeki programa Emine Erdoğan'ın yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Türkiye'nin 81 ilinden davet edilen hemşire ve ebeler katıldı.
Program, Sağlık Bakanlığı tarafından ebe ve hemşirelerin mesleki serüvenlerini anlatan kısa filmin izletildiği program, Bilkent Şehir Hastanesi Korosu'nun müzik dinletisiyle sonra erdi.