En önemli şey haddini bilmek

A+A-
Burhan AYERİ

Bütün içtenliğimle söylüyorum, Didem Arslan Yılmaz'ı izlemek kâbus haline geldi. CNNTÜRK'ün yeni Genel Müdürü'nün yeni transferi çok boş. İlkokul dönemimizin şarkısını çağrıştırıyor; "Boş fıçıdan bilmem, neden bu kadar gürültülü ses çıkar". Didem, bilmediği her konuya atlıyor. Gereksiz müdahale ve takıntı sorularıyla sinirleri bozuyor. "Peki niye seyrediyorsun?" diye soracağınızı biliyorum. Karşılığım çok net; konuklar Prof. Dr. İlber Ortaylı gibi "bilgi deryası" ve onun ekolünden Prof. Dr. Erhan Afyoncu'ydu. Alamut Kalesi'nden Pensilvanya'ya uzandılar. Fetullah Gülen ile Hasan Sabbah'ın kıyaslamasını yaptılar. Yandaşlarını nasıl etkilediklerini anlattılar. Osmanlı'daki Yeniçeri isyanlarının üzerinde detaylı olarak duruldu. Didem'in abuk müdahaleleri başlayınca bir ara Ortaylı Hoca çıldırıyordu. Sunucuya "Burayı gazete idarehanesine çevirdin" diyerek bastı fırçayı. Didem'in her konuyu FETÖ'ye bağlaması aydınlanmayı karanlığa çevirdi. Afyoncu'nun "Oturuyor, saçma soruyu bana soruyorsun" demesine bayıldım. İnsan yayın öncesi biraz ders çalışır. Hoş böylesi derin konular için saatler yetmez. Yıllar gerek. Eğer bilgisizseniz içinden çıkmanız mümkün değildir. Cehalet fışkıran sorular yüzünden neredeyse İlber Ortaylı stüdyoyu terk ediyordu. Şirin Payzın'a "hükümet istemiyor" diye ekran yasağı koyanlar, bu yanılıştan dönmeli.

Unutmadan bir konuya daha değinmek istiyoruz. Programa mesaj yollayanlardan biri Semih Yalçın'dı. MHP'nin tarih profesörü Genel Başkan Yardımcısı aynen şunları yazmıştı; "15 Temmuz darbesinin bastırılmasında Devlet Bahçeli'nin büyük katkısını unutmayın". Alın size "Yağcılar'da İnecek Var Ödülü"ne bir aday daha. Bu kez siyaset ile Kırkpınar birleştirildi. Elinde yağ ibriği ile liderlerinin etrafında koşuşturanların milletvekilliği şansı fazla. Yalçın gibilerden hemen her partide görebiliyoruz. Çok mu fazlalar yoksa bana mı öyle geliyor?

Amine hoj geldin

Rising Star'da Yılmaz Morgül normal gözlük takmıştı. Anlaşılan eleştirilerden fazla etkileniyor. Saçma sapan şeylerle ekrana çıkarsan, tefe konulmaya hazır olmalısın. Kaldı ki, sesi ve yorumu vasat bir solistin her zaman övülecek durumu yok. Bülent Ersoy havalarına girmesine gerek olmadığı kanısındayız. Hiç kusura bakmasın ama iki isim arasındaki fark dağlar kadar. Ersoy, Morgül'e 20 tur atar. Hani bir özlü söz vardır; "Koyunun olmadığı yerde ......."! Sözü TV8'deki yarışmadan açmışken onunla devam edelim. Amine, Emine oldu. Türkiye'ye adaptasyon süreci fena değil. Ancak bazı kelime ve cümleleri hiç değişmiyor. "Hoj geldin" liste başı. "Suyun ütesi" olmaktan kurtulamıyor. Yanılıp bir gün "Hoş geldin" dese havalara uçacağız. Bu değişim özellikle yapılmıyorsa, lafımız yok. Beceremiyorsa görev kocasının. Mustafa Sandal, eşini eğitmeli. "Hoş geldin" dedirtmenin zor olduğunu zannetmiyoruz. Öte yandan Emine Sandal'ın şu sözünü ise kutluyoruz:

"Alzheimer hastalarını unutmayalım. Bir gün gelir biz de unuturuz."

Herkese yer bulunuyor

TRT Nağme'de program yapanlardan biri Ahmet Kadri Rizeli. Bu TSM şefinin son konuğu -adını vermek istemiyorum- bir facia idi. İTÜ Konservatuvarı Ses Eğitim Bölümü mezunu olduğu söylendi. TRT ile başlayan serüveni, Kültür Bakanlığı ile devam ediyor. Sonunda yine TRT'ye, hem de kadrolu olarak dönüyor. Acaba hasta mıydı? O nasıl icraydı? Münir Nurettin Selçuk'un yattığı yerde ters döndüğüne eminim. Şu TRT ilginç kurum. Kimlere ekmek kapısı oluyor. Bazen ağzımız açık kalıyor.

Carettalar

Engin Balim, siyaset molası verince doğaya adamış. Yolladığı e-postasına Carettaların fotoğraflarını bile eklemiş. Bu konuda önemli uyarıları var. Kuyruğunu çekmez, zorla beslemeye kalkmazsanız kimseyi ısırmıyorlar, diyor. Ve ilave ediyor:

"Bu sene 20'ye yakın kaplumbağa ile -geceleri bile- yüzdüm. Feneri gözlerinin içine tutmadığım sürece huysuzlanmıyorlar. O bilinçsiz gezi tekneleri beslenme alanlarının üzerine 80-90 turisti aynı anda bırakınca, bir de hoparlörleri sonuna kadar açıp müzik yayını yapınca rahatları kaçıyor. Ayrıca hayvanlara pişmiş tavuk, balık, salatalık yedirmeye kalkan yerli turistlerimiz olunca, Carettaların kafayı yememesi mucize olur. Bu arada Orfozlara avlanma yasağı getirilmesi iyi oldu. Doğru karardı." 

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları