Encümen-i danişten 23 tavsiye... (2)

A+A-
Ahmet SEVGİ

Geçen haftaki yazımızda Nûşirevan’ın bilginlere ve hikmet sahibi kişilere hazırlattığı dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamaya yönelik 23 güzel sözden ilk 10’unu sunmuştuk. Yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz...
11- Kibirli insandan korkunuz. Zenginlere düşmanlık beslemeyiniz. Hiç kimseye zulmetmeyiniz.                                                                                                              12- Misafiri aziz tutunuz. Halktan bir şey beklemeyiniz. Ana-baba hakkını koruyunuz. Akrabalarınızla bağlarınızı koparmayınız. Sözünüzde durunuz. Davetsiz misafirliğe gitmeyiniz. Gücünüz yettiği ölçüde ihtiyaç sahiplerine yardım ediniz.
13- Âlimleri büyük tutunuz. Huzuru dili korumakta arayınız. Kurtuluşun doğrulukta olduğunu biliniz. Uygunsuz söz söylemeyiniz.
14- Dilinizi kötü söze alıştırmayınız. Lüzumsuz laflara kulak vermeyiniz. Büyükleri çekiştirmeyiniz. Laf dinlemeyene söz söylemeyiniz. Söylediklerinizle amel ediniz.
15- İyi insanların ziyaretine ilgi gösteriniz. Salih insanlarla düşüp kalkınız. Ölüleri rahmetle anınız. Dosttan düşmandan nasihati esirgemeyiniz.
16- Herkesin sözüne güvenmeyiniz. Doğru sözü -kim söylerse söylesin- dinleyiniz. Olur olmaz yemin etmeyiniz. Âhireti dünyadan daha çok seviniz. Yetim malına el uzatmayınız. Gençliğinizde ihtiyarlığı düşünerek hazırlıklı olunuz.
17- Kışın işini yaza, bugünün işini yarına bırakmayınız. Vücudunuz sağlamken ilaç içmeyiniz. İşlerinizi akıl ve tedbirle görünüz.
18- Cömertliği âdet edininiz. Cimrilikten uzak durunuz. Yaramaz insanlarla sohbet etmeyiniz. Bir ihtiyacınız olursa cömertlerden isteyiniz. İnsanları iyilik yapmaya teşvik ediniz. Borçluları sıkıştırmayınız. Dostlarınıza kusurlarını söyleyiniz.  
19- Çocuklarınıza iş ve sanat öğretiniz. Gösterişten kaçınınız. Fiskoslara kulak tutmayınız.
20- Büyüklerin önünde bakışlarınıza dikkat ediniz. Büyük söz söylemeyiniz.
21- Vefakâr dostları ihmâl etmeyiniz. İyi gününüzde dostlarınızı unutmayınız ki kötü gününüzde yanınızda olsunlar. Düşmanı küçük görmeyiniz. Eğer düşmanınız dost olmuşsa yine de tedbirli olunuz.
22- Emin olduklarınızdan da korkunuz. Belaya sabretmesini biliniz. Darlık vaktinde bolluğu bekleyiniz. Bolluk vaktinde darlıktan korkunuz. Sözünüzü yerine getiriniz. Ümitlileri ümitsizliğe düşürmeyiniz. Bir defa görmekle insanlar hakkında -menfi müspet- kesin hüküm vermeyiniz. İnsanların kusurlarını araştırmayınız.
23- Başkalarına yük olmayınız. Faydasız dosttan geri durunuz. Kötü huylu insanları sevmeyiniz. Doğru sözü yerden ve gökten daha büyük biliniz. Allah’a dönmeyi amellerin en yücesi sayınız...
Takriben 1500 sene önce yazıldığı rivayet edilen bu sözler incelendiğinde insan tabiatının pek değişmediği, dolayısıyla da dinî ve içtimâî değerlerin her zaman kıymetini korumuş olduğu görülmektedir. “Kendini bilmek, ilim öğrenmek, incitmemek, yapıcı olmak, başkalarına yardım etmek, dürüst olmak, sermaye düşmanlığı yapmamak...” Bütün bunlar dün nasıl olgun insanların vasıfları ise bugün de öyledir. Yani dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamaya yönelik yukarıdaki prensipler günümüzde de geçerliğini korumaktır. Çünkü akıl için yol birdir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları